Citat:
Ursprungligen postat av
Russinsmurfen
Jaha så om nån vill hjälpa dig att tjäna mer pengar och visar dig ett sätt att göra det fast du väljer att inte göra så och tjänar mindre pengar så är den som visat dig elak?
Konsumera är en livsstil för vissa och vissa av dem mår bra av det och vissa dåligt.
Personligen konsumerar jag tyvärr alldeles för lite för jag har inget intresse för det.
Att jag skriver tyvärr är för att vi alla måste konsumera för att hålla hjulen igång.
Ok, du visar din riktiga sida och jag uppskattar det. Äntligen kan vi börja diskutera på riktigt.
Du gillar inte att folk sparar för att konsumtionen måste upprätthållas. Jag håller med, jag har egentligen inga problem att folk konsumerar skit. Det är så ekonomin går ihop, om alla var som jag hade typ inga klädbutiker funnits, knappt några resturanger. Jag håller med dig.
Men är det alltså därför du är på folk här, pga. att dom sparar? Du måste förstå att det är kanske 0.00001% av befolkningen som hänger i privatekonomi-forumet på flashback. Typ som att folk som är intresserade och duktiga på bilar hänger på bilforum-delen på flashback. Du behöver inte förmå folk att konsumera här, 99.9% av befolkningen som inte hänger här gör det utan att du behöver säga åt dem. Folk köper CS-skins, utlandsresor, dyra restaurangbesök, på klarna-kontot utan att du behöver förespråka det.