Citat:
Ursprungligen postat av
Nyfikenpaallt
Någon som har jobbat utanför Europa, hur är arbetsklimatet tycker ni? Hårdare eller samma sak?
Mest jag är intresserad av är Asien, Afrika eller Sydamerika. Men ni får gärna dela med er av andra länder också men huvudsaken är dessa 3 kontinenter.
Helst där ni har jobbat för den inhemska befolkningen och inte via västerländsk företag.
Har jobbat en del i USA så inte det du efterfrågar i första hand, men kan delge lite erfarenheter. Mina uppdrag i USA var som revisor och ekonomisk rådgivare.
Jag tillsammans med de flesta som jobbat i USA är förvånade över hur ineffektivt den amerikanska arbetsmarknaden fungerar, i Europa jobbar vi betydligt mer funktionellt. I USA arbetar man efter konceptet
moore, often, much vilket i princip innebär att man tillbringar mycket tid på jobbet. Man är på jobbet länge varje dag och har sparsamt med semester. Man jobbar 25-30 procent mer än i Europa men producerar ungefär samma, rätt ineffektivt alltså. Det verkar som en tävling mellan anställda, att visa chefen att man är mycket på jobbet men vad man presterar verkar vara underordnat.
Anställningsvillkor i USA skiljer sig mellan olika delstater men de flesta arbetar på at-will-anställning. Det innebär att arbetsgivaren kan avsluta anställningen när som helst, av vilken anledning som helst. Hur trist det än låter så är det den stora styrkan för amerikanska företag, de kan anställa när det går bra och enkelt kicka folk när det går sämre.
Sammantaget är alltså effektiviteten i Europa generellt betydligt bättre än i USA men amerikanarna kompenserar det med att arbeta mer tid och företagen har större frihet att plocka in-och-ut folk efter konjunkturläget.