Citat:
Ursprungligen postat av
Putinhater
Klart kvinnor kan anklagas men de frias i regel trots bevis medan män åker dit för samma brott baserat på hörsägen, att det finns enstaka uppmärksammade fall där uppenbart oskyldiga män har friats säger inte emot mitt påstående finns nämligen fakta och studier som visar att det jag skriver stämmer
Det är sällan kvinnor blir anmälda för våldtäkt. Men av de minst tio fall jag känner till som har blivit det det de senaste åren. Så har alla utom en blivit dömda.
1. Hon pillade sin pojkvän i rumpan när han sov. Hon dömdes för våldtäkten.
2. En ung kvinna som hade sex med en ung manlig bekant i en bil, när han var däckad = särskilt utsatt situation. Hon dömdes för våldtäkten och erkände den tom. Satte dit sig själv, så att säga. Men fanns även bra teknisk bevisning.
3. En kvinnlig jurist som tillsammans ned sin partner utsatte en av deras anställda för grov våldtäkt (de var ju två, alltså numerärt övertag, vilket brukar ses som grov våldtäkt). Av olika omständigheter dömdes hos och hennes partner till fängelse för "oaktsam våldtäkt" istället... För väl att lagen om oaktsam våldtäkt finns! Annars hade hon och hennes partner kanske knappt fått något straff för det vidriga de utsatte målsägande för!
4. Tjejerna som utsatte en tjej för våldtäkt och förnedring. Tror de dömdes för misshandel? Då våldtäkt inte gick att bevisa.
5. Kvinna i 40 årsåldern som förgrep sig på sin sons 14-åriga kompis. Hon dömdes för våldtäkt mot barn. Äcklades järnet av att läsa den FUP et! Hur äckligt och nedvärderande hon pratar om pojken! Hon satte definitivt dit sig själv, kan man minst sagt säga!
6. Kvinnan som tillsammans med en man förgrep sig på barn. Även detta mycket vidrig läsning! Stackars stackars barn som utsattes! Kvinnan dömdes tack och lov till långt fängelsestraff! Men borde ha blivit längre med tanke på traumat hon utsatt barn för.
7. Ung tjej som förgripit sig på en pojke på boendet de båda bodde på. Dömdes för våldtäkt mot barn om jag inte missminer mig.
8. Kvinna som utsatte en ung kille som var i beroendeställning till henne. Hon är första personen i Sverige som har dömts till "våldtäkt mot barn" efter att ha förgripit sig på ett barn mellan 15-17 år, sedan den nya lagen kom till som ger ökar skydd även för sårbara 15, 16 och 17 åringar.
9. Kvinnan i Linköping. Tror hon dömdes, inte insatt i ärendet.
Samtliga dessa kvinnor/unga tjejer har blivit dömda för sina brott! Och det I några fall med ungefär samma bevisstöd eller erkänande som i ärenden där män blivit dömda för våldtäkt
10. Och så Flen-fallet. En i mina ögon solklar våldtäkt, då hon utsatte målsägande när han rimligtvis bör ha varit i en särskilt utsatt situation. Och det var tydligt för vittnen på utestället att han inte var intresserad av henne. Men bevisen höll inte... Och hon friades.
Precis som männen i Kalmar friades och Chalmerssnubben friades. Fast jag ser att där finns bevis. Precis som i Flen-fallet. Men men det är rätten som ser mest och har bäst kompetens att avgöra om bevis håller måttet eller inte.
Men som du ser. Av det fåtal kvinnor som anmäls för våldtäkt så blir de flesta också dömda.