Citat:
Ursprungligen postat av
von-der-Wettet
Värt att upprepa, de flesta i tråden verkar ha fastnat i "kafe" av någon anledning.
Restaurang med butik är det alltså fråga om. Tankarna går till något i stil med Urban Deli som är just en restaurang med tillhörande butik. Finns på Nytorget och Sveavägen.
Att försöka köpa tidning där tyder på demens och troligtvis hög ålder.
Vilka gamla stollar bor vid Nytorget?
Jag håller med dig. Finns ju Kajsa Varg också, på södermalm och St Eriksplan. Men jag vet inte om deras typ två sittplatser platser räknas osm restaurang. Däremot är jag skeptisk till att någon blir "stammis" på Urban Deli? Inget fel på maten, tvärtom. Men det blir rätt dyrt om man ska äta lunch där varje dag... och inte säljer de några tidningar heller, som du säger.
Det finns ett par Ica-butiker i Stockholm som har café/restaurang/deli i anslutning till butik. De säljer däremot tidningar och då kan man undra varför Skådespelaren inte skulle få köpa ett exemplar? Vi får ju inte glömma att han blev arg just på grund av att han INTE fick köpa en tidning. Så den springande punkten är alltså VARFÖR han inte fick köpa en tidning.