Citat:
Ursprungligen postat av
Ralfhead
Går det att få tag på förundersökningen från den polisanmälan Jonna gjorde mod Jocke innan de blev tillsamman? Då när hon anmälde honom för förtal efter att han ljög om att han knullat henne.
Ps
Grattis Annika för att du äntligen tagit mod till dig och anmält din fruktansvärda son. Du förtjänar dock så mycket mer än ynka 50 lax!
Den lades ner. Det kan gå att få tag på delar av den. Jonna bodde i Skenninge på den tiden och incidenten ägde rum hösten 2011.
Jag skulle vilja få tag på förundersökningen för misshandel, den våldtäkt han falskt anklagade sitt ex nya killes syster för och det olaga intrång Jocke accepterade strafföreläggande för i 20-årsåldern. Jag har hört att det olaga intrånget rör sig om att han oinbjuden tog sig in eller bröt sig in hos sitt ex. Kan någon bekräfta eller dementera?
Kan någon hjälpa oss?
Hon förtjänar upprättelse. Summan är just en symbolsumma, men går den igenom har hon minst 50 andra intervjuer, poddar, youtubevideos och dokumentärer hon kan stämma honom för.