Citat:
Ursprungligen postat av
Robokopf
Precis.
Om man köper en film för fullpris, men bolaget vägrar låta dig ladda hem den och ha på hårddisken, och dagen efter plockar dom ner den ur sortimentet, så har dom stulit dina pengar.
Dom försvann från ditt konto.
Filmen försvinner från bolaget bara för att någon fildelar den.
Det här börjar ju dessutom bli allt vanligare, och det är självfallet att klassa som bedrägeri. Om jag säljer en bil till någon kan jag inte stjäla den ett halvår senare och säga "lol skoja ba, du hyrde den" och komma undan med det. Mediebolagen däremot har ju gjort det till sin paradgren att rövknulla kunderna, och det tycks inte finnas någon riktigt motstånd mot det heller.
Såhär är det, om jag inte kan köpa produkten så kommer jag att ladda ner den. Punkt. Jag köper MYCKET film/tv, men det mesta släpps inte fysiskt längre (och oftast bara i limited edition-format). Köper man digitalt har man nästan aldrig rätt att ladda ner filen, så det går bort direkt, samma med prenumerationer för det är skräp rakt igenom.
Varenda jävel hade kunnat förutse att 50 olika streamingtjänster och noll möjlighet till köp av media skulle leda till mer illegal fildelning. Filmbranschen har skapat detta kaos helt själva, som man bäddar får man ligga.