Citat:
Ursprungligen postat av
gart
Jag tror också att lastbilsföraren kört ner i diket med avsikt för att undvika olycka.
Bilföraren kan såklart ha somnat vid ratten. Det som talar emot det är att klockan bara är 22, det är sommar och någorlunda ljust, föraren är ung.
Ja, föraren kan ha kört för fort men det kan man göra på en raksträcka utan att det behöver hända något särskilt. Föraren kan visserligen ha fått punktering el likn i hög fart och då kan det förstås ha haft betydelse.
Strax söder om avfarten in på Kobergsvägen finns en viltvarningsskylt. Det kryllar säkert av rådjur på denna väg precis som på alla andra svenska landsvägar. Att bilföraren väjt för vilt på vägen kan inte heller avskrivas.
Vägen var ju avstängd väldigt länge. Olyckan inträffar strax efter 22 och vägen öppnade inte förrän 09:30. Jag antar att polisen gjort en ganska ordentlig platsundersökning med bromsspår, fordonsdelar som ev. ligger utspridda på vägytan, lastbilens färdskrivare mm.
Det är enormt mycket hjort på markerna också, slottet har planterat in hjort för att anordna jaktet på dina ägor.
Även mycket vildsvin finnes.
Men, en dödsolycka på en raksträcka, samt att det händelsevis var en kollision mot ett tungt fordon, lastbilen har dessutom haft tid nog att försöka styra undan.
För mig är det ledtrådar som leder till ett speciellt scenario...
Sedan, inte sett att någon info nämnt det än, men personbilen slog eld och började brinna vid kollisionen.
Borde ha varit hög fart eller extrem otur att så skedde, inte vanligt med fordonsbrand vid kollisioner menar jag...