Citat:
Ursprungligen postat av
Abetterworld
Spelar detta någon roll?
I alla tider har negativa och positiva uttalanden och utdelningar varit ett politiskt spel.
Det bör ej glömmas att polacker deltog i de tyska utrensningarna av judar.
Det bör ej glömmas att polackerna utrensade tyskar, judar, vitryssar, ukrainare, tjecker, slovaker och andra från de områden de ockuperade under krigen och tiden direkt efter första världskriget.
Att ta ifrån Zelenskyj en utmärkelse som gavs i stundens hetta när Polen ville markera mot Ryssland och som nu en polsk politiker väljer att markera mot Ukraina bara för att denne själv vill markera mot alla omgivande länder som agerat mot Ukraina blir därför bara komiskt.
Det blir lite som ett återgivande av talesätten "Den som bor i glashus ska inte kasta sten" eller "Den av er som är utan synd ska kasta första stenen."
Haha, polacker utrensade tyskar...

det var så att när den röda armén närmade sig då flydde tyskar, de visste vad de gjorde och ville inte möta de sovjetiska soldater.
Du glömmer att de fortfarande bor omkring 200.000 tyskar i Polen.
1918... efter 123 år när Polen var utraderat av kartan, där tyskar förbjöd polacker att prata polska... det var en brutal ockupation och när Tyskland förlorade kriget då avväpnades deras soldater i Polen och de flydde.
Polacker räddade judar trots att det var förenat med dödsstraff. Precis som 2022 när polacker tog emot miljoner ukrainare i sina hem, trots att de bestialiskt mördade över 100.000 polska kvinnor och barn och att det fanns Banderas statyer i Ukraina.
1939 var Polen ett mångkulturellt och mångetniskt land, det fanns bara omkring 65% etniska polacker i Polen resten bestod av ukrainare, judar, vitryssar, slovaker, tyskar, armenier, zigenare, tatarer.