Citat:
Ursprungligen postat av
buffalo3tys
Men om Dumpen inte fångat in gäddan. Och gäddan hade träffat ett riktigt barn. Är det ett bättre scenario?
Därav menar jag att de finns en samhällsnytta.
Det är som att få bort en drogförsäljare från nätet.
En mindre person som kan skada folk.
Om du menar i domstolar så är ofta bevisning digital. Alltså chatloggar t.e.x Encrochat. Och det är fri bevisföring i domstolar. Så ditt exempel med planeringen av att råna en bank med planering i form av loggar och bilder får väl testas i domstol då?
Det är ofta så kriminella rättfärdigar sin brotttslighet att det inte skapar offer. Ditt exempel handlade om att klippa gräs och ett övergrepp. Är det inte en fara om gäddan dyker upp i syfte att våldta ett barn?
Som sagt du har inga alternativ. Hur ska man jobba för att få fast gäddorna. Du skriver ju bara massa tomma ord att polisen ska sköta sitt jobb. Ok?
Hur? Som jag skrivit för tredje gången vill Dumpen att polisen ska jobba mer offensivt.
Som sagt du klagar utan alternativ. Det enda du är säker på är vad man inte ska göra.
Ditt förslag. Polisen ska sköta sitt jobb.

Du kan hånflina bäst du vill men dina juridiska och logiska jämförelser haltar så grovt att det börjar bli pinsamt.
För det första: Att du drar upp Encrochat visar att du överhuvudtaget inte förstår vad de domarna handlar om. Ja, chatloggarna användes som bevis. Men vet du varför de dömdes? För att chattarna handlade om
riktiga partier knark, riktiga vapen och planer på att mörda riktiga, existerande människor i den fysiska verkligheten. Det fanns ett reellt brottsobjekt och en reell fara.
Om de kriminella på Encrochat hade suttit och chattat om att köpa kilon med enhörningshorn eller planerat att mörda jultomten, så hade de aldrig dömts. För man kan inte dömas för förberedelse till brott mot något som inte existerar. På Dumpens bänkar finns det inga barn. Det är det som är skillnaden.
För det andra: Du ställer återigen den känslostyrda frågan:
Men tänk om gäddan hade träffat ett riktigt barn istället, är det bättre? Det är en ren halmgubbe. Jag har redan svarat dig på det: Om en person bokar träff med ett
riktigt barn, då ska polisen gripa honom på platsen och då är det ett straffbart försök i en domstol. Men Dumpen använder inga riktiga barn. De har skapat en fiktiv teater där faran för ett barn är exakt noll procent. Du kan inte sitta och utdela civil död till människor i den här verkligheten
baserat på vad du tror de skulle göra i en alternativ science fiction-värld.
För det tredje: Du tjatar för fjärde gången om att jag "bara klagar utan alternativ" för hur man ska fånga dem. Men förstår du inte hur totalitärt ditt resonemang är? I en demokrati är det
medborgarens rättighet att kräva att lag och rättssäkerhet följs, utan att den medborgaren måste presentera en ny brottsbekämpningsplan för Polismyndigheten.
Mitt svar är, och förblir, det enda giltiga i en rättsstat:
Polisen ska sköta sitt jobb. Hur? Genom de metoder som riksdag och regering ger dem inom lagens ramar - exempelvis genom laglig nätspaning och dolda provokationer om Sveriges riksdag väljer att tillåta det, precis som i andra länder. Men det ska göras med opartiska poliser, åklagare och domstolar. Inte av ett privat aktiebolag eller pöblar på nätforum som hänger ut folk på Facebook för att tjäna pengar på dina och andras känslor för någonting många inte är.
Jag tvivlar starkt på att Dumpen och ni andra har journalanteckningar på nästan 800 gäddor. Antingen har man en fastställd diagnos, eller så är man dömd i en domstol. Har man ingetdera har man noll och intet fog för att sprida de anklagelserna.
Vi kan inte springa runt i ett samhälle och stämpla folk till höger och vänster utan vattentäta bevis. Du själv skulle nog tycka det var mindre kul om folk startade ett rykte om att du har en dödlig cancersjukdom, trots att informationen är helt gripen ur luften. Är det någon i den här tråden eller i övrigt som har läst gäddornas läkarjournaler där diagnosen faktiskt är medicinskt fastställd att de är pedofil? Jag tror knappast det.
Att du tycker att idén om att polisen ska sköta brottsbekämpningen är värd ett hånflin säger faktiskt allt om hur långt utanför en demokratisk rättsstat du har rört dig i dina åsikter.