2026-06-29, 14:36
  #85
Medlem
BuckshotBills avatar
Undrars varför Samnytt tycker att vi behöver en bättre bild av Ryssland?

Vänta, det där var lite för uppenbart.
Citera
2026-06-29, 14:44
  #86
Medlem
Gulsmurf2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dude2k
Är inte mycket för Ryssland men de har onekligen högre levnadsstandard där än Västeuropa nuförtiden.. tyvärr får man väl säga.
Hur tänker du nu?
Citera
2026-06-29, 14:56
  #87
Medlem
Stark-Senaps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chic
….Och då av människor som inte ens har varit i landet…

1. Hur många ggr har du själv varit där?
2. Varför skulle en fascistoid hemsida (din länk) ge den sanna bilden av ett fascistoid land?
Citera
2026-06-29, 14:56
  #88
Medlem
MagisterBisters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bobbyboi
Hur "tänker" du då? Hur definierar du "levnadsstandard" och ingår tanke- tryck och åsiktsfrihet i detsamma?

Vad var sovjetunionen? En kommunistisk diktatur som styrdes med järnhand från Kreml, där oppositionella och oliktänkande förföljdes, fängslades, skickades i Gulag, eller mördades av den ondskefulla regimen. Där folket levde i misär (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen).

Vad är ryssland av idag? En kleptokrati som styrs med järnhand från Kreml av den enväldiga diktatorn putain, som bekant är f.d. KGB överste. Ett land där oppositionella och oliktänkande (inklusive journalister som rapporterar om oegentligheterna) förföljs och mördas av regimen. Där folket lever i misär (den putainska politiska eliten givetvis undantagen).

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_journalists_killed_in_Russia
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Soviet_and_Russian_assassinations
Alla länderna bakom järnridån hade per definition högre levnadsstandard än något västland. Detta just för att de definierade ”hög levnadsstandard” som ”att slippa kapitalismen”.

Det gjorde också att de utan problem kunde låsa in dissidenter på mentalsjukhus. Den som vill avstå kommunism till förmån för kapitalismen måste per definition var galen.
Citera
2026-06-29, 15:39
  #89
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dude2k
Är inte mycket för Ryssland men de har onekligen högre levnadsstandard där än Västeuropa nuförtiden.. tyvärr får man väl säga.
Det är du nog ganska ensam om att tro, men du har väl en källa och en länk?
Citera
2026-06-29, 15:43
  #90
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sasha4life
Vad är det för trams? Varit i Ryssland flera gånger och spolat ner toalettpapper varenda gång, storstad som by och det utan problem
Då ljuger alltså ryska staten på sin egen sida när de skriver att 20% inte har rinnande vatten i sina hem och har utedass? Varför ljuger de och var kan jag läsa om denna lögn?
Citera
2026-06-29, 15:48
  #91
Medlem
trickydicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KonungHonung
Det är Sverige som blivit ett Mordor med rasblandning i alla reklamer & kriminalisering av förintelseförnekelse.

Hoppas Putin befriar oss.

Det står dig fritt att flytta till Ryssland, fast du kanske skulle trivas bättre i värdens mes homogena land. Nord Korea.
Citera
2026-06-29, 15:50
  #92
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sasha08
Min fru åkte dit i jobbresor innan kriget och jag följde med, fint och rent, inga kaosblattar, smala eller vältränade medborgare utan rosa hår och näsringar. Bra mat och ordning och reda. Vi var i storstäder samt mindre. Generellt är Ryssland bättre för barnfamiljer och kvinnor men det är tack vare att vi i Sverige tagit in sandapor som inte kan bete sig.
Ja det måsta vara bra för kvinnor när det enligt lagen är lagligt för mannen att misshandla de och våldta de, men du gillar väl sådant
Citera
2026-06-29, 15:59
  #93
Medlem
Betalvägg...

Men ja, i storstäder är det mesta ok, även i fattigare länder. Hade gärna sett St Petersburg och Moskva, innan kriget då. Skulle aldrig som västerlänning åka dit nu.

Storheten i Sverige är att du kan gå in i en by med 500 personer och det finns toalett och rinnande vatten som går att dricka.
Citera
2026-06-29, 16:06
  #94
Medlem
LA8PVs avatar
Och dom som står mest på tå är väl Finland.
Som har stängt alla gränser mot Ryssland.
Utan hjälp från vare sig NATO eller EU.
Den som överskrider den gränsen får genast på näsan.

Sverige tycker det är angenämt med Finland som buffert.
Men officiellt är det locket på.

Finland har väl F18 i beredskap och F35 om hörnet så helt oförberedda är dom inte.
JAS Gripen hade varit billigare om inte Wallenberg gjort bort sig.
__________________
Senast redigerad av LA8PV 2026-06-29 kl. 16:19.
Citera
2026-06-29, 16:25
  #95
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Waji
Givetvis var det service på alla nivåer. För de som ville ha damer på rummet så var det bara ringa ner och beställa.
Du tycker att människohandel är en bra reklam?
Citera
2026-06-29, 16:34
  #96
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chic
Det påstås ofta av Rysslandshatare här på forumet att landet är ett s.k. "Mordor", utan rinnande vatten, toaletter, där alla är kriminella eller prostituerade, med extrema mängder HIV och dylikt. Och då av människor som inte ens har varit i landet, och får all sin information från tredje partskällor. Därav hade jag tänkt att det skulle vara intressant att diskutera en artikel som nyligen publicerats i Samnytt.

Det är en opinionstext av Joakim Virtanen, som tidigare bland annat varit anställd vid den svenska ambassaden i Moskva. Han totalsågar Ryssland-bilden som framförs i Sverige, där landet utmålas som efterblivet.

https://samnytt.se/sverige-behover-en-verklighetsforankrad-bild-av-ryssland

Vad säger Flashback-folket om det? Finns det någon sanning i det hela? Eller har Putin honom i sin ficka?
Kan det vara så att media och diverse konton i sociala medier överdriver och kastar på tok för mycket smuts?
Och hur kommer det sig att vissa väljer att lita på dessa medier, fast de ljugit om annat tidigare? (massinvandring som ett exempel)


De av oss som varit i storstäder i Ryssland de senaste fem åren vet att på flera plan så är det bättre än i svenska storstäder nu, då det kan vara renare, mer utvecklad infrastruktur, billigare att leva (i genomsnitt) och tryggare att röra sig ute i samhället (speciellt som kvinna).

Varför bryr du dig så mycket om äckliga råttor?

Jag har aldrig sett några bevis på att ryssar bor eller beter sig bättre än råttor

Det enda språket råttor förstår är våld och död. För att få bort råttor måste de dödas i mängder.

Ukraina känner råttorna väl och visar oss att det enda sättet att bli av med råttorna är att döda de i hundra tusentals.


Varför tror du Sverige och USA har övat kärnvapenbombning av St Petersburg och Moskva de senaste 60 åren?

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/amerikanska-bombplan-over-stockholm-och-uppsala


Råttorna måste utrotas.
__________________
Senast redigerad av WalterGul 2026-06-29 kl. 16:40.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in