2026-06-27, 16:15
  #97
Medlem
Låter som ett generiskt fall av berikning. Såna som flashar förbi i flertal dagligen, sedan decennier.
Citera
2026-06-27, 17:08
  #98
Medlem
ThePaleHorses avatar
Lars Ekborg hade ju lösningen på problemet i sin monolog "Bunta ihop dom"
Citera
2026-06-27, 20:07
  #99
Medlem
Tingsrätten anser att han är så etablerad på
arbetsmarknaden, jag är säker att det upphör att gälla då du blir dömd för att ha våldtagit en kollega under arbetstid.

Är det så avancerat tänkande för dessa akademiker som dömer, att ingen arbetsgivare i Sverige kommer att anställa honom någonsin.
Sverige kommer att betala socialbidrag för den
här våldtäktsmannen tills han dör
Citera
2026-06-27, 20:16
  #100
Medlem
Det känns lite som att han firade segern med en våldtäkt..
Citat:
Ursprungligen postat av LindaMoonshine
För att Sverige och de som bor och styr det här landet tyvärr är så flata och initiativlösa att de inte kan stå
Upp för rätt och fel…. Vi har gått vilse i den rödgröna wokevärlden… 🤮

I Sverige räcker det tydligen med frågan ”vill du utvisa mig?” för att folksjälen ska falla sönder och ge med sig. Tänker på hon i KD..
Citera
2026-06-27, 21:17
  #101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skivadbanan
Det känns lite som att han firade segern med en våldtäkt..


I Sverige räcker det tydligen med frågan ”vill du utvisa mig?” för att folksjälen ska falla sönder och ge med sig. Tänker på hon i KD..
Ja jag ska prova det som svensk. ( Nej, ska inte. &#128591.
Men ja, nu när han är säkrad dä våldtar han från dag ett. Fy fan. Han får stanna kvar så att vi inte verkar rasistiska. Idiotjävla Sverige. 🤷
Citera
2026-06-27, 22:24
  #102
Medlem
Blir riktigt förbannad när man läser sånt här.

Varför är det så extremt svårt att utvisa någon? Den här snubben hade absolut inga skäl alls att vara i landet.

Varför tar vi hit folk från andra sidan jordklotet för att köra truck? Det dräller redan av arbetslösa människor i det här landet. Nästan vem som helst kan man lära att köra truck.

Varför bli det bara tre års fängelse för en överfallsvåldtäkt? Den här snubben fick samma straff (FB) Dömd till 3 år för våldtäkt pga skippad kondom. Borde inte p-piller räcka?
Borde vara mycket högre straff för sånt, men politikerna vill säkert att den nya adeln ska ta för sig av kvinnorna, så de trivs.

Jag är riktigt besviken på SD. De har inte fått mycket gjort på de här fyra åren.
Citera
2026-06-28, 00:07
  #103
Medlem
HassanVonEssens avatar
Våldta en kollega på jobbet... Ja, den var ju rätt ny. Så mycket för arbetsmoral!
Citera
2026-06-28, 00:10
  #104
Medlem
HassanVonEssens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LindaMoonshine
Googlade och hittade en artikel och pixlad bild på gärningsmannen.. Den vill man inte ha som svärson om man hade en dotter… 🤮

https://riks.se/amp/story/nyheter/valdtog-kollega-pa-jobbet
Samma bild finns ju avpixlad. Från hans fotbollslag.

https://photos.svenskalag.se/f0c1f3ee-6434-40b8-bf7f-44ceae9ec186/f0c1f3ee-6434-40b8-bf7f-44ceae9ec186_1080.jpg
Citera
2026-06-28, 01:31
  #105
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HassanVonEssen
Samma bild finns ju avpixlad. Från hans fotbollslag.

https://photos.svenskalag.se/f0c1f3ee-6434-40b8-bf7f-44ceae9ec186/f0c1f3ee-6434-40b8-bf7f-44ceae9ec186_1080.jpg

Det har redan framkommit i tråden. MGM
__________________
Senast redigerad av ickeskidakande 2026-06-28 kl. 01:33.
Citera
2026-06-28, 03:58
  #106
Medlem
AutDisceAutDiscedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haaaaag
Det handlar inte om "snällhet" eller "daltande". Det handlar EKMR och Utlänningslagen, samt praxis från EU-domstolen, Högsta Domstolen och Migrationsöverdomstolen som stadgar att det skyddsgrundade skälet i form av att ha flyktingstatus innebär ett väldigt starkt skydd mot utvisning. För att kunna utvisa en person med flyktingstatus så krävs att man döms för ett synnerligen grovt brott. Med detta innebär att brottet skall motivera en särskilt sträng påföljd samt att den enskilde skall utgöra ett verkligt, faktiskt och tillräckligt allvarligt hot mot ett grundläggande samhällsintressen. Utöver detta skall det även göras en proportionalitetsbedömning där samhällsfaran vägs mot de rättigheter som utlänningen får med anledning av flyktingskapet.

I detta målet har även anknytningen spelat roll. Även detta regleras i EKMR (artikel 8 - rätten till privat och familjeliv) och Utlänningslagen, men även i Barnkonventionen (artikel 9). Här säger praxis från Europadomstolen och Högsta Domstolen att man i bedömningen om anknytning skall beakta frågor som:
-Brottslighetens allvar och karaktär.
-Den tid som brottslingen har varit i landet.
-Den tid som förflutit sedan brottet och personens uppförande under den perioden.
-Familjesituationen.
-Nationaliteterna för de berörda.
-Omfattningen av sociala, kulturella och familjära band till det land personen bor i och det land denne riskerar att utvisas till.

Lagarna är helt skeva och skyddar nästan alltid brottslingarna och spottar på offren! Hur kan detta inte vara ett "synnerligen grovt brott"? Hon var ensam, lätt förståndshandikappad, på sin arbetsplats och han våldtar henne med våldsinslag, hotar(?) henne också efteråt... Det är detta som urholkar tilltron till det svenska, värdelösa rättssystemet som du, vad jag sett, alltid omhuldar.

Allt vad denne gjort eller inte gjort skall självklart vara sekundärt - att denne inte kommer upprepa slik, grov brottslighet är såklart enkom en gissning, chansning och nys! Att man tar mer hänsyn till GM och dennes väl- och ve, är helt sanslöst provocerande. Man chansar här att han inte kommer våldta igen, vilket är helt makabert när han nu visat på att han till och med i nyktert tillstånd, på sin arbetsplats, kan våldta en förståndshandikappad person. Vad i detta ger honom rätten att få stanna i Sverige - och nu menar jag moraliskt/etiskt och inte dessa pundarlagar som Sverige anammar och har anammat under lång tid. Man tar mer hänsyn till GM än det svenska folket och så är det allt som oftast i dessa sjuka fall. Dödsstraff är i slika fall ytterst välförtjänt!

MAKABERT och PATETISKT!!!
Citera
2026-06-28, 06:31
  #107
Avstängd
mlon.eusks avatar
En enskild ung kille som begår en sån här förskräcklig händelse, vad har den personen varit med om för någonting, vilka omständigheter har den killen växt upp under, vad är det för trauman han bär med sig?

Citat Dan Eliasson, f.d. rikspolischef

Ett av typexemplen bakom budskapet i Citizen Vigilante?
Citera
2026-06-28, 06:32
  #108
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mangne
Tingsrätten anser att han är så etablerad på
arbetsmarknaden, jag är säker att det upphör att gälla då du blir dömd för att ha våldtagit en kollega under arbetstid.

Är det så avancerat tänkande för dessa akademiker som dömer, att ingen arbetsgivare i Sverige kommer att anställa honom någonsin.
Sverige kommer att betala socialbidrag för den
här våldtäktsmannen tills han dör


Lätt att sitta på sin höga häst i rättssalen och som lagstiftare (riksdagen) men när det är den egna dottern eller barnbarnet som drabbas…då kanske de vaknar till.. Finns nog inte många tjejer som känner sig trygga om de skulle gå hem själva en natt. Där har vi hamnat nu, sexualbrott begås i högre utsträckning av invandrare. Det är sanningen… Dålig kvinnosyns har de ofta också… Det behöver man ha i åtanke när man går och röstar i september..

Ta hand om er därute i den svenska sommarnatten.. ✨ kram
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in