2026-06-26, 16:01
  #25
Medlem
IVO kommer väl bara döma gällande hans legitimation - dvs varning, övervakning eller i värsta fall deslegitimering?

Har det ens påbörjats en brottsutredning?
Citera
2026-06-26, 18:01
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrDoomsday
Den andra kvinnan som han hittade på en dejtingapp borde väl inte varit något problem? Även om hon senare "råkade" söka vård hos just honom också.. det är nog knappast ett sammanträffande, hon är minst lika skyldig själv, fel att belasta mannen för detta.

Den första kvinnan kan ju ha varit en nymfoman som satt och flörtade med honom under mötena för att senare släppa til såfort hon fick chansen, för att senare ångra sig. Men sådant tar man aldrig hänsyn till, är det en man så måste denna straffas!

Gubben var väl singel so what, fel att belasta män för sådana här förföriska kvinnors beteenden kan man ju tycka.
Idiot. Att det ska vara så svårt att undvika knulla sina PATIENTER?!
Citera
2026-06-26, 18:04
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mechila
Är man utsatt bara för att man är tillsammans med en läkare? Visst att många läkare visat sig haft minst en eller två skruvar lös och att man brukar säga att det är bra att som läkare sakna empati men att för den sakens skull anta att någon är i ett utsatt situation. Man är väl lika utsatt om man är tillsammans med en busschaufför om nu busschauffören kör den linje man brukar åka. Eller tänker du att man är tvungen att vara mer öppen för sin läkare?

Jag säger inte att du har fel men det känns inte helt självklart att någon "utsatta" situation utnyttjats. Alla psykfall är inte viljelösa offer, det finns gott om psyksjuka som är riktigt duktiga på att manipulera sin omgivning.
Jaha? Är väl just därför man har REGLER, en del är "viljelösa offer", en del inte. Undvik knulla dina patienter så får du inte problem. Drägg.
Citera
2026-06-26, 18:05
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StoreSvarte
Korrekt. Men kvinnor är ju alltid offer och nu finns det saftiga skadeståndspengar att få.
Snarare verkar män vara sexgalningar som anses inte kunna undvika knulla med sina PATIENTER. Drägg.
Citera
2026-06-26, 18:07
  #29
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1ulvius9
Är väl troligare att de utnyttjade honom ?

Vi pratar ju psykfall här.
Stackars sexgalning till man som inte kan säga nej till sex.

Citat:
Ursprungligen postat av 1ulvius9
Nej, men det är troligare att psykfall är pucko än en läkare men allt kan hända.

"Troligare" enligt vem? Läkare är ofta psykopater så varför du tror på läkaren är ju bra konstigt. Predatorer söker sig dessutom till dessa yrken, som peddon söker sig till scouterna, katolska kyrkan och förskolor..
__________________
Senast redigerad av Villekulla90 2026-06-26 kl. 18:10.
Citera
2026-06-26, 18:20
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1ulvius9
Jag svarade en person som verkar tro att det handlar om att "utnyttja" någon annan. I så fall var det väl troligen psykfall som agerade så.

De spände väl på varandra frivilligt såsom människor allt som oftast gör.
I din värld är det frivilligt om den ena drogar den andra?
Citera
2026-06-26, 18:31
  #31
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aryanchild
Tror denna läkare heter Arvid. Vet inte efternamn.

Adr*an möjligen? (*i) Efternamn börjar på W

Varit min gissning hela tiden att det skulle vara han. Men kan såklart ha fel
__________________
Senast redigerad av MyTikka 2026-06-26 kl. 18:35.
Citera
2026-06-26, 19:20
  #32
Medlem
Förstår inte hur folk klarar sig igenom en hel läkarutbildning med den bristen på självkontroll. Borde funnits varningstecken på vägen. För övrigt anser jag att alla inom vårdyrken bör screenas för personlighetsstörningar. Om det är frågan om det i det här fallet vet jag inte men det är egentligen konstigt att det inte görs redan.
Citera
2026-06-26, 21:01
  #33
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MyTikka
Adr*an möjligen? (*i) Efternamn börjar på W

Varit min gissning hela tiden att det skulle vara han. Men kan såklart ha fel
Njaj, har fått indikationer på att det är Er*k Wåhl*n. Har aldrig hört något gott om denne. Och svårt att hålla på gränserna med lite alkohol i kroppen.
Citera
2026-06-26, 21:51
  #34
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1ulvius9
Nej, men det är troligare att psykfall är pucko än en läkare men allt kan hända.

Ytterligare ett skäl för läkaren i så fall att vara jävligt noga med att inte blanda ihop yrkesliv och privatliv.. I detta fall verkar han ha utnyttjat just det faktum att de inte mådde bra. Lär komma fram fler utsatta med tiden..

Han kanske hoppades att även polisen skulle ha samma nedvärderande syn på personer i behov att stöd för sitt mående som du verkar ha, och att de inte skulle bli trodda om de anmälde.
Citera
2026-06-26, 22:47
  #35
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1ulvius9
Jag svarade en person som verkar tro att det handlar om att "utnyttja" någon annan. I så fall var det väl troligen psykfall som agerade så.

Så du menar att det är troligare att ett ”psykfall” under tvångsvård har större möjligheter att utnyttja en välfungerande (åtminstone utåt sett fram tills nu) läkare med specialistkompetens inom psykiatri och som är fullt medveten om patientens svårigheter än tvärtom?!

Eftersom han är utbildad läkare vet han mycket väl att det både är förbjudet att söka upp patienter privat OCH söka upp en persons journal om man inte själv har patienten i pågående vård och där det saknas ett tydligt vårdrelaterat skäl till sökningen. Så när han sökte upp en tjej han fått tindermatchning med, för att läsa på om hennes psykiska mående och sedan uppmana henne att ta benso och kontakta honom om hon under ett maniskt skov blev hypersexuell- så bröt han medvetet både mot patientsäkerhetslagen och offentlighet- och sekretesslagen. Förutom att han slängt yrkesetiken som är en grundbult i läkarlegitimationen helt överbord..

Hade du själv känt att det vore härligt om någon du får kontakt med på en dejtingsajt och som du aldrig träffat går in i din journal och läser det allra mest privata om ditt hälsotillstånd?
Citera
2026-06-26, 22:54
  #36
Medlem
StoreSvartes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Villekulla90
Snarare verkar män vara sexgalningar som anses inte kunna undvika knulla med sina PATIENTER. Drägg.

Det är ju kvinnorna som blir våta i trosorna och inte kan hålla tassarna borta från läkaren Men som vanligt är ni ju offer. Inget egetansvar överhuvudtaget.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in