Citat:
Ursprungligen postat av
pyjamazbananaz
dem säger nu att 52.000 spelningar är att betrakta som en succén. producenten ringde; måste ha varit för att se om de kan vara värt att betala för den monumentala floppen. 52.000 spelningar innebär ca 1.500 kr före avdrag till till rättighetsinnehavare mfl.
att kalla det för succe visar hur världsfrånvänt deras liv är. absolut ingen skulle säga det. ingen.
det slog mig hur otroligt innehålls löst deras podd och uppenbart liv är. det är faktiskt helt osannolikt lite samtalsämnen det är i innehåller. det var typ 3 segment utan helt utan någon form av innehåll. de pratade om hur andra ser på dem och vad dem tycker om dem.
kontentan är en mor och dotter utan verklighetsuppfattning, noll samtalsämnen med skev relation och ett innehållsfattigt liv.
de pratar om låten i ca 35 minuter, mycket samma som förra veckan på upprepning.
mamman ser sig som en offentlig person …
Det som förhoppningsvis kommer att vara mätbart med N:s "Ligga inatt" är hur antalet lyssnarsiffror växer över tid och frågor som uppstår om/när hon planerar att sjunga "live".
I uppstarten vid release blir det oftast ett "nyhetens behag" och många "nyfikna" som "dansar" in och lyssnar på låten.
Familjen/familjer och närstående till N & V lyssnar också säkert mycket i början för att hjälpa till.
N promotar låten ofta, men sjunger den aldrig "live" i verkliga livet vilket jag tror skulle vara mycket roligare att lyssna till.
N har många följare och det hjälper säkerligen , men som du säger så är 52.000 på en vecka inte exceptionellt högt, men heller inte en exceptionellt låg siffra med tanke på att N Ej är en etablerad artist.
Känns som om deras Podd mest handlar om att gå in och försvara mycket kring de själva istället för att enbart fokusera på specifika intressanta ämnesområden.
Q & A är oftast bara intressant när frågorna blir raka, tydliga och när svaren inte är alltför långdragna.
Det kritiska mot N handlar inte om hat och man försvarar defenitivt inte kränkande ord/pesonangrepp i ett kommentarsfält.
Däremot så ska man konstruktivt kunna säga att "den här låten tycker jag är mindre bra" om man anser det utan att det ska behöva tolkas som ett personligt påhopp.
Som tidigare sagts....
Om man inte gillar något så kan man heller inte tvingas till att göra det.
De negativa reaktionerna från allmänheten uppstår när människor som ex. i N:s fall agerar och eller handlar på ett sätt som inte känns normalt/naturligt och att konsekvenserna av en vuxens/vuxnas val tenderar att drabba oskyldiga barn.