Citat:
Ursprungligen postat av
Nyepost
Vad är det som inte stämmer menar du?
Din kommentar var knappast några omvälvande nyheter..Standard röd media stoff. Det är oftast så himla låg nivå på sossar och vänsterfjantar att det ofta blir patetiskt. Värst är sossarna..Extremt hyckleri.
Det är skandaler och fiffel i alla partier. Hade majoriteten av pressen varit blå skulle åsikter förändras hos en stor del av folket. Det är jag säker på.. Folk är så lättledda.
Korruption är brottsligt. Hade det förekommit ren utbredd korruption hade det fått större konsekvenser.
Har positioner, kryphål och makt utnyttjats? Absolut. Men Kristersson är t.ex. inte den enda som har renoverat Sagerska, som för övrigt tillhör staten. Jävsituationer, många i alla partier. Skillnaden är att eftersom pressen är så pass röd blir det ständigt extrema mediadrev. Är man lättlurad är det lätt att bilda sig en åsikt som inte är baserad på objektiv fakta.
Den enstaka kriminella yrkeskriminella du pratar om som deltagit på Åkessons fester har via en annan medlem hamnat på lista. Det är inte första gången något sådant händer en politiker. Men det förstoras upp något enormt. När sedan Maggan glatt står och poserar med en aktiv gängmedlem i Dalennätverket, då tycker folk att det är folkligt och gulligt.
Det blir en felaktig bild och en tro om att det röda blocket skulle vara några helylle filurer..
Många har en tendens till att glömma bort all skit som sossarna och vänstern hittat på.
Fattar du?