Citat:
Ursprungligen postat av
Bokki89
Du blandar ihop flera olika frågor för att slippa sakfrågan. 1916 handlade inte om att “med våld ta en nation” i den mening du försöker göra gällande, utan om ett uppror mot ett imperium som redan höll på att falla och att osmanerna inte finns längre betyder inte att alla folk under imperiet förlorade sina rättigheter och nej, jag har inte sagt något om “narnia-palestina” eftersom det är ett påhittat sidospår.
vad är sakfrågan, kan du formulera den, utan argument eller bröd text?
Citat:
Frågan är inte om en stat utropades 1988 utan om palestinskt nationellt anspråk och självbestämmande fanns långt före det och det gjorde de och om du vill vara konsekvent så måste du också förklara varför 1916 skulle vara giltigt när du gillar utfallet men ogiltigt när du inte gör det. Antingen gäller självbestämmande som princip eller så gäller bara att den starkaste får bestämma. Vilket är det?
det är ju båda, beronde på vilket år du pratar om?
självnestämmande som princip (vad du nu menar specefikt ska inkluderas i det) gällde ju inte innan ww2 slut (och med säkerhet inte under de 1000+ år med slaveri osv), medans det omvända gäller post ww2, dvs internationell rätt i bägge fallen.