Citat:
Ursprungligen postat av
Quandmeme
Sedan tidigare så går moderatorer in och ändrar i rubriker om N ordet används vilket tydligt visar att Flashback har tagit ett ställningstagande mot användandet av det.
Min fråga är - kan man rapportera användare som använder det i inlägg?
Det skulle kunna gå under 1.03 hets mot folkgrupp
"Hets mot folkgrupp (HMF): Om ordet används nedsättande i en situation där det sprids till en större publik, eller riktas som en direkt kränkning mot en individ för att håna och visa missaktning för deras ursprung, kan det klassas som hets mot folkgrupp"
Bara i år har ordet används på forumet 2000 gånger
Att idag använda ordet "neger" är bara så white trash rasism, ungefär som att tatuera in ett hakkors i pannan, och dömer i första hand ut den som gör det, eller att slå sig själv med något hårt i huvudet.
Men svaret är nog nej. På Flashback är kraven högre på rubriker än på inlägg. T ex min stavning "tRump" korrigeras av mods till "Trump" om det är i en rubrik, men i inlägg rörs det inte (om det i ö är ok).