Citat:
Ursprungligen postat av
KamratBlue
SD överger sina väljare på punkt efter punkt. Absoluta löften man aldrig skulle tillåta genomförs nu på löpande band. M är ett rent råkapitalistiskt parti som skiter fullständigt i normala inkomsttagare. De fattigaste i samhället tar man allt ifrån för att rika ska få några kronor till. Ränteavdraget är ett typexempel där de med egendom får göra avdrag men inte de utan. De fattiga får subventionera de rikas lån.
SD är ett reaktionärt parti som vill ha tillbaka forna tiders klassamhälle. Det kan nog vara så att en del väljare fått upp ögonen med vad som håller på att ske, försämringar i socialt skyddsnät, försvagad rättsstat, ökad korruption och fallande ekonomi; utvecklingen har gått snabbt.
Det går att inbilla sig att vara lyckad borgare, förr eller senare kommer de flesta sverigedemokrater till den punkten där inser att
kälkborgare inte är så häftigt eller gångbart i längden.
Minus några procent jämfört med förra valresultatet är troligt.
L är under isen, det finns inget kvar av partiet längre. Märkligt hur snabbt det gick, troligen upphör partiet att existera inom några år på riksplanet. Miljöministerns floskler och lögner är svåra att överträffa.
KD kan leva på de lågutbildade arbetare som inte trivs i det icke rumsrena SD spiller över till partiet. Kan öka något även om Busch uppvisar populistiska tendenser.
M har bevisligen hållit ihop Tidölaget, priset har varit högt, mycket av tidigare liberalkonservativ agenda har ersatts med reaktionär flum, anständiga väljare ryggar tillbaka. Partiet minskar med några procent, det uppstår en intern diskussion om samarbetet med SD är lämpligt för partiets långsiktiga överlevnad som större parti.