2026-06-19, 13:25
  #133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sonicguide
Pers betyder personligt rekord men är ju lite idrottsslang.
Aoooow jag skrev fel pers ... stavas pärs.. sorry huh ?
https://www.synonymer.se/sv-syn/p%C3%A4rs
Citera
2026-06-19, 14:21
  #134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Halvtrasch
Tror ju på fullt allvar att högern tar hem röstningen i september , man ser hur de har jobbat fram och ändrat i lagar och förordningar, jag ser skillnader i samhället som bara högern klarar av att bilda.
Det är ren välfärd för Sveriges framtid vi som lever nu bevittnar.
Våra svenska barn kommer ha bra vänner , inga stölder i ungdomsåren , mycket skratt och glada barn ser vi växa upp ..
Det finns juh inget som är bättre än att slänga ut dessa icke eu migranter ... det är det bästa som hänt på flera generationer. Hur är det nu med invandrares barn som fyllt 18 år - de tvingas tillbaka nu va ? , för att söka svenska medborgarskap eftersom deras föräldrar skaffade barn i Sverige .... barnen dessa fött är ju inte svenska medborgare..

Någon som har bättre koll på detta?
Efter att ha väntat typ en dag - så ser jag denna notering i Aftonbladet som bekräftar detta 18 års återvändande ur invandrade föräldrars barnverksamhet.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/ExjlBP/utvisas-till-libanon-elias-kan-inte-stanna-efter-nya-reglerna
Utklippt ur länken. Elias utvisas till Libanon — nya regler försvårade för att kunna stanna


Det är glädjande verkligen att se att detta pågått sedan förra året.
__________________
Senast redigerad av Halvtrasch 2026-06-19 kl. 14:23.
Citera
2026-06-19, 14:39
  #135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjanska
Detta visar att EU valet är viktigt, oavsett vad man tycker om EU, vad jag förstått så är det framförallt SD dom drivit detta och man har samma inställning/uppfattning som här i Sverige.
S driver ibland olika politik i EU och här, man visar att man "håller med" Tidö I många frågor men driver det annorlunda i EU då dom vet att dessa beslut ofta står över svenska lagar.

Precis, väldigt viktigt att rösta i EU-valen. Röstar man på partier som MP som brukar göra starkt ifrån sig i EU-valen så lär andelen migranter knappast minska.
Citera
2026-06-19, 16:03
  #136
Medlem
JackBlacks avatar
Asylsökande bör sättas i läger tills deras ansökan är prövad. Övriga papperslösa bör skickas hem.
Citera
2026-06-19, 16:19
  #137
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Finmalet
Det där är 500 000 som redan är där. Bättre att legalisera dem än att de är en kriminell underklass som används som ett slagträ emot alla andra för att införa ett ännu mer totalitärt samhälle än vad vi redan har.
Vadå redan är där. Bara att åka hem och vara där som de varit inban i hela sina liv då de fötts i det landet.
Citera
2026-06-19, 16:25
  #138
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chablisnoir
Känner exakt så.

De som är mest utsatta är våra skolbarn och äldre som behöver stöd.
Detta sociala experiment är ju omänskligt.
Detta om något borde vara en paragraf i barnkonventionen.
Finns ju ingen äldrekonvention, så bara att ta emot när ALIbabba blir kåt av att se hud och hår.

Vi vill ha folkomröstning i invandrarfrågan. Dock ingen politiker som vågar lägga fram det.
Känns inte som att vi är värda namnet demokrati.

"Vi vill ha folkomröstning i invandrarfrågan".

Detta borde ha varit givet från första början.

Istället har de våldtagit vårt fina land och mördat och förstört hela jävla landet.
Citera
2026-06-19, 16:29
  #139
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Halvtrasch
jag ser skillnader i samhället som bara högern klarar av att bilda.

Vilka skillnader har du sett?

Jag ser bara mer och mer svarta från afrika tillsammans med horder av MENA överallt. Inte en endaste vit. Behöver inte ens vara svensk, alltså inte EN ENDASTE vit.
Citera
2026-06-19, 16:35
  #140
Medlem
Vit-Brandbils avatar
Detta var fan på tiden och EU visar nu att invandringen varken är en vinst eller ens omtyckt. Se nu också till att inte ta med fler skräpländer än de som är i EU.

Med tanke på den överlägsna vinsten så är en stor del av EU-länderna jävligt trötta på allt skit som kommer in i länderna.

Att snyfta till att människor och familjer kommer bli utskickade är skitsnack för de kommer veta om att möjligheten att få stanna kommer vara minimal och förhoppningsvis då istället väljer att ta sig någon annanstans.

Man visar helt enkelt att i EU och sverige inte vill ha hit mer människor från somalia, MENA-länderna eller andra skitländer.

Att man sen i artikeln bara tar upp de som var emot i frågan som direkt kör på snyfthistorielinjen är också jävligt fel.
Citera
2026-06-19, 16:35
  #141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KetaminKajsa
Precis, väldigt viktigt att rösta i EU-valen. Röstar man på partier som MP som brukar göra starkt ifrån sig i EU-valen så lär andelen migranter knappast minska.

Det viktigaste är de nationella valen.

Det som händer nu hade stoppats av Mertz om han inte var pressad av AFD och delvis opinionen inom CDU och att det går dåligt för Tyskland.

Sen så lägger sig Eu-parlamentet platt.

Precis som en annan version av kristersson hade varit emot det här, nu är han säkert "för" om han har en åsikt eller någon bryr sig om den.
Citera
2026-06-19, 16:37
  #142
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JackBlack
Asylsökande bör sättas i läger tills deras ansökan är prövad. Övriga papperslösa bör skickas hem.

Asylsökande ska inte ens hit. Vi har inte råd och vi är överfulla sedan 30 år tillbaka.

De får söka asyl från hemlandet. PUNKT SLUT.

100% avslag gäller om vi ska kunna rädda oss själva.
Citera
2026-06-19, 16:41
  #143
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Singoallaa
Asylsökande ska inte ens hit. Vi har inte råd och vi är överfulla sedan 30 år tillbaka.

De får söka asyl från hemlandet. PUNKT SLUT.

100% avslag gäller om vi ska kunna rädda oss själva.

Exakt.

Det går inte att avgöra om en "ansökan" är "på riktigt" eller "falsk".

Det finns också säkert så pass många människor som vill komma till Sverige som har en riktigt ansökan potentiellt att det skulle förstöra Sverige ännu mer än vad som har skett.

Nog får vara nog.
Citera
2026-06-19, 16:42
  #144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Singoallaa
Vadå redan är där. Bara att åka hem och vara där som de varit inban i hela sina liv då de fötts i det landet.


De vill uppenbarligen inte åka hem så hur hittar du 500 000 som exploateras av giriga företagare eller håller på med kriminalitet nu?

Lets go, vad gör du som politiker? ICE? ICE har deporterat färre människor än Obama gjorde.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in