Detta måste vara en betald snyftartikel och ett försök att anspela på "David & Goliat"-moment? Rob har ju förlorat sitt anseende avsevärt de senaste åren därav tapp från Rolex och andra märken... Plus nämns inget om att de blev fällda för penningtvättslagen.
Citat:
Ursprungligen postat av
auto-fellatio
Vad innebär att klockor hamnar på gråmarknaden?
Det finns två sätt att köpa klockor på, det ena är att gå till en auktoriserad handlare där du köper klockan för listpris och den andra är att gå till en icke auktoriserad handlare dvs en gråhandlare och köper för marknadspris.
Den första blir tilldelad klockor utav Rolex samt andra klockmärken medan gråhandlaren köper in klockor från privata säljare samt till viss del ifrån auktoriserad handlare vilket klockmärken inte vill. Vad är skillnaden? Det är billigast att köpa från en auktoriserad men också svårast ifall du vill köpa ett viss märke / modell och som framförallt är populärt, då får man stå i listkö vilket kan ta flera år. Ifall du går till en gråhandlare så kan du köpa din klocka direkt utan krusiduller men till ett marknadspris som allra oftast är betydligt högre än listpriset.
Varför många föredrar att köpa ifrån en auktoriserad handlare är att man kan "bygga" en relation samt att det är lite mer premium att köpa den i butik för retail-priset. Medan hos en gråhandlare så har du ingen aning om var klockan kommer ifrån dvs kanske en stulen klocka, men idag har gråhandlar segementet ökat något extremt då hela klockvärlden exploderat i hype.
Det är en enkel förklaring, detta finns tex i andra lyxsegment som tex väskor och bilar. Rolex har också bland annat försökt styra om detta så att man kan sälja begagnade klockor i auktoriserade butiker som är då verifierade av Rolex, då gråhandlare tjänar väldigt mycket pengar på detta då det säljs i marknadspriser.
Bara för att visa hur absurd marknaden är, ta märket Patek Philipe och modellen Nautilus som anses vara en av "holy grail" märket samt modellen. Den är i princip obefintligt att få tag på i en auktoriserad butik, då det är extrema köer och oftast så går de till välrenommerade kunder(även om det inte skall vara så). 5726/1A-014 - denna är en "helt vanlig" stålmodell och kostar ca 600tkr i butik men om du vill köpa den på gråmarknaden så säljs den för ca 1,2-1,5mkr dvs det dubbla. Så om du köpte den butik och efter du gått ut ur butiken med din klocka så är den värd minst det dubbla.