2026-06-16, 08:09
  #217
Medlem
Pitschkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Vet inte, på svenska? Ostskallar är lånat direkt från tyskan och syftar på hårfärg.

Aha.

Jag gillar annars att Tyskarna menar att "NL" på Nederländska bilar står för "Nur Limonade", eftersom snåla Nederländska bilburna turister endast beställer en läsk (och aldrig käkar) på vägkrogarna.

Jämför lökjude.
Citera
2026-06-16, 08:48
  #218
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cassini
Sverige ligger bättre till i sin tabell än vad Brasilien, Spanien, Belgien och Schweiz ligger till i sina. Man får vara nöjd ett tag in i denna turnering i alla fall.

Vi kommer dock få möta Brasilien i en åttondel om vi inte vinner gruppen.
Citera
2026-06-16, 12:50
  #219
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AutDisceAutDiscede
Självklart en bra start resultatmässigt sett - spelmässigt så lämnade matchen mycket kvar att önska. Ett ytterst povert passningsspel, dåligt tempo och värdelöst försvarsspel. Detta håller såklart inte mot Japan och/eller Nederländerna. Bävar för vad Japan kommer göra med vårt försvarsspel. De kommer spinga sönder oss. Nederländernas tyngd kommer också knäcka oss. Lyckas vi fighta till oss ett kryss i en av dessa kamper skall vi vara väldigt glada, men jag har väldigt svårt att tro på detta. Vi går vidare som en av de bästa treorna men är då körda i åttondelen, direkt.

Men, som sagts - kul och bra start, men går inte att dra några högre växlar på detta resultat då Tunisien må vara ett av de sämsta lagen i hela VM...
Eller var det Sverige som gjorde dem dåliga?
Citera
2026-06-16, 13:01
  #220
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TornstromMy
Jo nån räddning men han gjorde några grova tabbar oxå, tunisien hade nog haft problem med curacao/kap varde/haiti

Apropå Kap Verde. Även Spanien hade vissa problem där.
Citera
2026-06-16, 13:23
  #221
Medlem
Kung_Ingentings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Canonica
Eller var det Sverige som gjorde dem dåliga?
Nej, det var Tunisien som gjorde Sverige bra. Vi har sett i massvis med matcher dom senaste åren hur man ska göra för att enkelt störa Sverige, Tunisien gjorde precis tvärtom.
Citera
2026-06-16, 13:33
  #222
Medlem
Jag undrar ändå om inte Sveriges grupp får anses som en av VM:s svåraste.
Citera
2026-06-16, 13:41
  #223
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nossenos
Även om Sverige förlorar sina två nästa matcher går vi nästan säkert vidare med tanke på målskillnaden.
Såvida vi inte blir utklassade och tappar målskillnadsfördelen eller Tunisien tar (minst) en seger och en oavgjord i sina återstående matcher. I det senare fallet blir vi sist i gruppen. Men det senare känns i alla fall inte så troligt.

Om vi hade vunnit med säg 2-1 mot Tunisien då hade vi troligtvis behövt ta minst en poäng i de två återstående matcherna för att inte bli sämsta trea.
__________________
Senast redigerad av kajnus 2026-06-16 kl. 13:57.
Citera
2026-06-16, 17:10
  #224
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kung_Ingenting
Nej, det var Tunisien som gjorde Sverige bra. Vi har sett i massvis med matcher dom senaste åren hur man ska göra för att enkelt störa Sverige, Tunisien gjorde precis tvärtom.

Fast Kap Verde är ju på samma nivå som Tunisien eller sämre och Spanien spelade ju o-o mot Kap Verde. Jag köper inte att det bara var Tunisien som var dåliga.
Tunisien sjöng i första men det funkade inte klev på i andra men då släppte dom in flera mål och öppnade upp sig.

Hur ska man enkelt göra för att störa Sverige enligt dig?

Sveriges problem har ju varit ett sargat självförtroende efter danskens idiottaktik samt ett för dåligt kollektivt försvarsspel men såg bättre ut mot Tunisien.
__________________
Senast redigerad av Mosquitoseven 2026-06-16 kl. 17:13.
Citera
2026-06-16, 18:45
  #225
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hank1338
Vi kommer dock få möta Brasilien i en åttondel om vi inte vinner gruppen.
Sverige kan absolut skaka om Brasilien om man löser försvaret och har en bra dag. Brasilien är inte vad dom var.
Citera
2026-06-16, 19:02
  #226
Medlem
jultomtenbrannupps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Ja? Det gäller väl samtliga lag i VM som tar sig vidare.
Ja men poängen är att gruppspelet i VM bara är ett glorifierat VM-kval
Citera
2026-06-16, 19:11
  #227
Medlem
Pernambucanos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jultomtenbrannupp
Ja men poängen är att gruppspelet i VM bara är ett glorifierat VM-kval
Vilket scoop.
Citera
2026-06-16, 20:13
  #228
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jultomtenbrannupp
Ja men poängen är att gruppspelet i VM bara är ett glorifierat VM-kval

Nja, inte riktigt. Poängen är att fler lag är med i VM. VM-kvalet har redan varit.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in