Citat:
Ursprungligen postat av
ientrea
Såklart är det invandrarnas fel. Som vanligt här på forumet. Inte dina föräldrars, samhällets, skolans, vårdens utan invandrarnas. Börjar bli sammalt nu att skylla alla sina misslyckanden på dem

Jag är för det första inte rasist och för det andra så har invandrare gjort tillräckligt mycket mot mig för att jag definitivt har befogenheter att skylla saker på dem såsom
PTSD vilket man utvecklar av svårare traumatisering.
Det
är invandrares fel när de gett sig på mig, att de dessutom åkt räkmacka med att få arslena torkade och offerkoftor virkade samtidigt som man stulit pengar från oss utsatta för att satsa på dem istället för oss.
Det är väldigt sent för er invandrare och antirasister att vakna upp och inse att vad invandrare gör, är inte andras misslyckanden utan deras egna. Och det år definitivt mina föräldrar och släktingar som har orsaker i alla mona andra svårighet, de är skyldiga till dem, inte jag.
Sedan är det samhällets skyldighet, skolans och definitivt vårdens, att ge mig boende, försörjning, utbildning och vård. Det står inskrivet i lag och nekas jag sådant så är det inte mina egna "misslyckanden" utan svår
diskriminering, socioekonomisk utsatthet men framförallt TÄNSTEFEL
Du, ingen bryr sig längre om den där retoriken som funkade 1991, 2003 eller 2011.
Men fortsätt du så får du se hur långt många fler som röstar på vad som helst men inte den röda sidan. Du förstår, man kan inte kohandla med jämlikhet.
Hela Sverige hatar människor som dig. Ställ dig istället frågan varför. Som omväxling , vad hos dig har skapat den här polariseringen och hatet som får människor att sluta bry sig om när oskyldiga utvisas? Vad är sin skuld, ditt misslyckande och vad har du för ansvar? Vad hos dig har orsakat att man utvisar, barn och unga vuxna? Vad har du ställt till med? Känns det nytt och fräscht? Självrannsakan. För det kommer aldrig blir som förr i debatten igen. Aldrig.
Situation->handling-> konsekvens