Citat:
Ursprungligen postat av
Hatten-Med-Kepsen
Man får säga att här förs ett minst sagt fascinerande resonemang.
Först får vi veta att SpaceX inte kommit närmare en Marskoloni eftersom de inte löst transportproblemet mellan jorden och Mars.
Sedan får vi veta att utvecklingen av världens största raketsystem, orbital tankning, återanvändbara bärraketer, värmesköldar för återinträde från interplanetära hastigheter, storskalig lastkapacitet och rymdfarkoster avsedda för långvariga vistelser i rymden inte räknas som framsteg mot att lösa transportproblemet mellan jorden och Mars.
Stora och återanvändbara raketer är såklart bra till mycket. Men de har ingenting specifikt med marskolonier att göra. Dessutom fanns det redan stora raketer långt innan Elon Musk gick i blöjor. Att bygga en ny och bättre raket har rent tekniskt sett inte tillfört någon ny funktionalitet eller övervunnit något problem som inte redan var övervunnet.
Du kan hävda att billigare transporter till omloppsbana gör det troligare att en marskoloni någon gång kommer att bli verklighet. Det är troligtvis sant. Men det har inte så mycket med de nya raketerna att göra som med allmänhetens intresse och engagemang för marskolonier.
Man kan för övrigt lika gärna vända på resonemanget och säga att Musk har drivit in marskolonierna på ett teknikspår som lika gärna kan vara en återvändsgränd. Han har gjort en massa konstiga tekniska val, i grunden baserade på Zubrins idéer om marsresor, som han sedan har modifierat på diverse sätt för att passa sina egna drömmar. Det finns ingenting som säger att resultatet kommer att fungera och det kan mycket väl bli så att Musk och hans uppbackare stångar sig blodiga mot tekniska svårigheter som faktiskt är omöjliga eller åtminstone mycket svåra att lösa och därför tvingas att ge upp och i fallet drar med sig rymdkolonisation mer generellt. Det är sådant som jag oroar mig för.
Citat:
År 2013 existerade ingen återanvändbar tung bärraket, ingen plan för orbital tankning, ingen fungerande Starship-prototyp, ingen produktionslinje för sådana farkoster och ingen demonstrerad förmåga att landa och återanvända orbitala raketer. I dag finns allt detta i någon grad, och flera av systemen testas aktivt. Men visst. Eftersom Starship ännu inte passerat Mars bana kan man naturligtvis hävda att utvecklingen stått helt stilla. Med samma retorik kan man även bevisa att Apollo-programmet inte gjorde några framsteg mellan 1961 och 1968. De hade trots allt fortfarande inte landat på månen.
Det mesta du räknar upp existerar ju i praktiken fortfarande inte. Stjärnskeppet flyger inte. Någon orbital tankning har vi inte sett ännu och att återanvända rymdskepp som ändå ska på enkelresor till Mars hoppas jag att du själv kan höra är rätt dumt.
Rent generellt ligger inte svårigheten i att få upp saker i omloppsbana. Det har mänskligheten som sagt bemästrat i 70 år nu. De verkliga hindren finns på vägen mellan jorden och Mars. Det är något som mänskligheten aldrig tidigare har gett sig på och det finns ingen riktigt bra plan för hur det ska gå till.
Sedan borde du kanske inte skryta om saker som en "plan för orbital tankning". Att ha en plan betyder inte att man har åstadkommit något. Och om man, som i det här fallet, har en puckad plan så är det inte direkt något som inspirerar till förtroende.
Citat:
Ursprungligen postat av
ShariaInstructor
Elon Musk har utlovat en OBEMANNAD testfärd med Starship till Mars. Tidtabellen har slirat rejält 2026----2028----2031. Men borde vara genomförbart framåt 2034 om inte uppskjutningsfönstret är ogynnsamt.
Det finns ingenting som säger att ett Starship överhuvudtaget kan ta sig till Mars. Det är ingen som har försökt ta sig till Mars med ett syrgasdrivet rymdskepp tidigare. Det är oklart om det överhuvudtaget är möjligt. Helt klart är att det kommer krävas mycket prövande och experimenterande när man väl får upp ett Starship i rymden så tidsplanen kan lätt slira med några decennier till. Musk får vara glad om han lyckas få iväg något rymdskepp till Mars inom sin livstid.