Citat:
Ursprungligen postat av
plastdunkk
Västländerna är ju part i målet, så därför upprepas ukrainas uppskattningar/fantasier som sanningar som sedan publiceras. Ett uppvisat stöd offentligt till ukraina, att rapportera något annat är att skjuta sig själv i foten. Upprätthålla en enad front mot ryssland.
Jo, västländerna stödjer Ukraina. Absolut.
Men varken människor i Ukraina, de som slåss eller de i Ryssland kan läsa nyheter i västländer så att det på något sätt skulle hålla uppe moralen håller inte. Det är inte Nato-soldater i Ukraina.
Så vad tjänar CSIS på att rapportera siffror som de själva vet är felaktiga?
Vi i Europa, vi som skänker pengar, hade ju snarare ökat vårt stöd om ukrainarna förlorat mer soldater. Eller hur?
Citat:
Ursprungligen postat av
plastdunkk
Västländerna vill ju motivera sina gåvor och stöd till ukraina för sin egna befolkning, som man kollektivt fattat ett beslut till, då det inte går så bra så kan man narras med vad man publicerar, ingen kommer ju att motbevisa vad som sägs förens efter det är över, och då kommer ingen att bry sig nämnvärt, bara några intresserade av sanningen och hur det rapporterades.
Men nu är det ju så att fronterna knappt rör sig och de senaste två åren är det endast Ryssland som i princip tar mark. Hade Ryssland dödat fler ukrainare än vad de förlorar så hade Ukraina gett upp för länge sen. Men vad vi sett på senare tid är ju snarare att det har stagnerat. Det är inget som pekar på att Ukraina är på väg att ge upp. Snarare tvärtom.