Citat:
Ursprungligen postat av
Diamondgrit
Det handlar inte om vill utan om gör, och det handlar inte om mig utan om alla. Vi kan ta ett exempel.
Jag anlände idag till jobbet 7:45. Ovanligt sent för mig men ändå inte en käft där som kunde störa mig så jag kunde jobba relativt ostört fram till c:a 8:30. Hann dra i mig två koppar kaffe under tiden så vi kan räkna bort en kvart. 30 minuters arbete alltså!
Från 8:30 till 9 är en till kopp kaffe samt löst prat med folk som trillar in. Jag hinner säkert emellan med minst 10 minuters arbete under denna halvtimme. Sen morgonmöte vid 9. Det tar en halvtimme där ingen säger något som betyder något alls som man inte bara kan se direkt i Jira. Sen ett möte med ledningsgrupp där jag deltar som expert som de kan fråga saker. Jag svarar på en hel fråga, säg 3 minuters arbete. De förstod inte så det blev inga följdfrågor.
Det är nu lunch och vi är redan uppe i 43 minuters arbete. Jag är tillbaka från lunchen 12:30 cirka och hinner jobba säkert 20 minuter innan det är dags för kaffe. Vid 13:00 har vi alltså klockat 63 minuters arbete, men nu blir jag avbruten av min efterblivna kollega. Jag hjälper henne med hennes arbetsuppgifter i en timme eller så. Sen är det avdelningsfika! Fabian (namnet ändrat för att skydda de oskyldiga) har bakat en tårta. Vi är nu framme vid 15:30 säkert och jag har fortfarande bara jobbat lite över en timme. Det är soligt och fint ute så jag bestämmer mig för att avvika och sitta i bilkö på vägen hem nästan lika länge som jag jobbat idag!
Det är väl knappast normalt med 1,5h avdelningsfika med tårta varje dag (14-1530) och åker du hem en timme tidigare så försvinner ju den timmen också
Jag skippar oftast fikat, tar några mackor framför datorn till lunch, och får massor gjort varje dag. De störmoment i form av lite småprat med kollegor är mindre än 30 min per dag, dvs motsvarande normal fikatid.
Brukar dessutom kunna svara på mail och annat på teamsmöten när det är något som inte rör en själv, så blir ganska effektivt ändå.
Ja, man kan ha teamsmötet hemma, men där har jag inte två datorer och kan inte jobba med andra saker samtidigt (vi har olika dator för internet och intranät) samt att timmen efter har man ett fysiskt möte osv