Citat:
Ursprungligen postat av
VEMDÅJAG
Hon vet så klart att han är "Johanmannen" men för att kunna bo med en sådan person krävs att man faktiskt tror på att han är oskyldig. Hon har då intalat sig själv att Lennart inte gjort något. Däremot undrar jag hur Lennarts syster och kusin resonerar, då mycket tydde på att de vittnade falskt i rätten. De lever kanske inte idag, så svårt att fråga dem.
Det krävs nog en extremt "
speciell" personlighet för att vittna falskt i en rättegång där försvinnandet av en liten pojke avhandlas. Det är solklart att de ställde upp på Len*arts påhittade alibi om var han varit och vad han gjort. Man kan dock inte utesluta att de hotats till att göra detta med tanke på Len*arts personlighet.
Vad gäller kvinnan som bor med Len*art så anar jag att han fortfarande har samma patologiska svartsjuka och utövar samma slags totala kontroll över henne som han uppvisade mot Johans mamma och pojken.
Försvinnandet är som det heter "polisiärt uppklarat". Någon alternativ gärningsman finns det inte i denna galax. Tyvärr saknades det bevis som höll i rätten när advokat Pelle Svensson klantade till det och prompt ville ha in åtal för mord i processen.