Citat:
Ursprungligen postat av
Libertarismus
Jo, all forskning visar entydigt att man är mer tekniska än kvinnor och att det dessutom är biologiskt betingat. Eftersom män är mer lämpade för att jobba inom teknikbranschen blir den därmed mansdominerad. På samma sätt sätt som de flesta förskollärare är kvinnor, då kvinnor är genetiskt programmerade att ta hand om små barn.
Nej. Forskning visar att det inte finns några biologiska belägg för att män har högre teknisk förmåga än kvinnor. Däremot finns det stora och väldokumenterade skillnader i vilka utbildningar och yrken könen väljer. Detta styrs främst av normer, intressen och sociala strukturer.
Här är vad studier och statistik visar:Män är i klar majoritet på många tekniska gymnasieprogram, som exempelvis teknikprogrammet där drygt 80 procent är killar. På högskolenivå är dominansen störst inom maskinteknik, teknisk fysik och datateknik. Men. Flickor har i genomsnitt högre betyg i matematik och naturvetenskap än pojkar. Kvinnliga studenter som väljer tekniska högskoleutbildningar presterar dessutom ofta mycket väl och hoppar av i lägre grad än sina manliga kurskamrater.
Som exempel på studier kan vi ta "The Gender Similarities Hypothesis" (Janet Shibley Hyde).
Denna inflytelserika meta-analys publicerades av American Psychological Association (APA). Psykologiforskaren Janet Shibley Hyde gick igenom resultat från miljontals individer i hundratals studier gällande kognitiva förmågor.
Resultat: Studien slog fast att män och kvinnor är extremt lika när det gäller de allra flesta psykologiska och kognitiva egenskaper.
Slutsats: Det fanns inga betydande skillnader i förmågan att förstå matematik, logik eller vetenskapliga koncept under uppväxten. Skillnader uppstår först senare i livet på grund av omgivningens förväntningar.
Visa någon studie som säger det du påstår. Borde vara ganska enkelt efetersom all forskning säger det enligt dig.