Citat:
Ursprungligen postat av
EngelbertEggfjert
Varför, menar du, är FN ute efter att kasta maximalt med skit på den judiska staten? Vad är det du bygger det argumentet på? Varifrån kommer den agendan, och vem/vilka ligger bakom den? Hur skulle detta yttra sig?
Jag skall nu presentera fakta för dig med källan UN Watch. Det du skall göra är att fundera kring om det är rimligt att FN ägnar Israel all denna uppmärksamhet i förhållande till RESTEN AV VÄRLDEN. Hela världen består av diktaturer och krig mer eller mindre, men FN fokuserar på Israel enligt följande:
I FN:s råd för mänskliga rättigheter (UNHRC) finns en permanent dagordningspunkt som kallas "Agenda Item 7". Den kräver att rådet vid varje sammanträde specifikt ska granska Israels agerande. Inget annat land i världen har en egen permanent punkt på dagordningen.
Enligt UN Watch databas över antagna resolutioner i UNHRC sedan rådet bildades 2006 ser fördelningen ut så här (ackumulerat):
Israel: Över 110 resolutioner
Syrien: Ca 45 resolutioner
Iran: Ca 16 resolutioner
Ryssland: Ca 11 resolutioner
Venezuela: Ca 4 resolutioner
Statistik över fördömande resolutioner i FN:s generalförsamling:
* 2025: Israel (15) — Resten av världen totalt (11)
* 2024: Israel (17) — Resten av världen totalt (7)
* 2023: Israel (14) — Resten av världen totalt (8)
* 2022: Israel (15) — Resten av världen totalt (13)
Totalt under perioden: Israel 61 stycken — Resten av världen tillsammans 39 stycken.
Samtidigt har länder som Kina, Saudiarabien, Venezuela och Afghanistan klarat sig med noll (0) landspecifika resolutioner i generalförsamlingen under dessa år. Det säger allt om hur politiserat FN:s röstningssystem är. Och röstningssystemet representerar maktförhållanden i organisationen som visar sig i alla organisationens organ.