Citat:
Ursprungligen postat av
HouseofKnowledge
Jag läste någonstans att det finns omkring en halv miljon arbetslösa i Sverige. Samtidigt tror jag att det finns åtminstone 50 000 lediga jobb. Om man tänker sig att ungefär 100 000 av dom arbetslösa av olika skäl är väldigt svåra (läs: omöjliga) att matcha mot arbetsmarknaden, så har vi ändå runt 400 000 arbetslösa kvar. Det betyder fortfarande ungefär åtta arbetslösa per ledigt jobb.
Är det verkligen så att ingen av dessa åtta personer har det som krävs för jobben som finns? Jag hade förstått resonemanget om det till exempel fanns tio lediga jobb och åttio arbetslösa då är det fullt möjligt att ingen passar. Men när siffrorna handlar om tiotusentals jobb och hundratusentals människor känns ekvationen mycket svårare att förstå.
Det gäller ju att ha rätt utbildning, rätt erfarenhet mm. Kontakter är bra också. Har du fel ålder diskrimineras du kraftigt i dagens Sverige. Är du 40+ blir det svårare att få arbete. Är du 50+ blir det mycket svårare. Är du 60 får du nog räkna med att vara arbetslös tyvärr. Så ser Sverige ut idag.
Även inom bristyrken är det svårt att få arbete trots kompetens och erfarenhet.
På en enda underskötersketjänst kan det vara över 300 sökande (en akutmottagning på ett större sjukhus hade över 300 sökande för en usk-tjänst tidigare i år).
Det krävs ingen högskoleexamen, inga högskolepoäng eller kurser på universitetet för ett sånt arbete. Bara avklarad uskutbildning med socialstyrelsens intyg och helst erfarenhet. Men vill du arbeta på sjukhus, mottagning, vårdcentral, närakut etc så har du stor konkurrens. Uskorna slåss om de jobben för alternativen är kommunal eller privat äldreomsorg, hemtjänst eller byta yrke.