Citat:
Ursprungligen postat av
PanAmerican
Vad ger du för chanser att Hedins överlever efter 2027?
Är det någon bilhandlare idag som visar bra siffror?
Det känns ju inte som att världsekonomin kommer bli särskilt mycket bättre närmaste året.
Jag hade tänkt byta bil detta året men kommer skjuta på det minst ett år :-)
Väldigt svårt att säga. Ägarna gick ju in med 500 MSEK ytterligare eget kapital nu, så uppenbarligen finns en vilja och tro från deras sida att de kommer kunna vända det.
Har ett tag haft bilden att företaget expanderade så snabbt att de inte längre kunde hantera verksamheten. Vad jag hör är att det är ett väldigt centralstyrt bolag, med en del frågetecken kring intern kultur och struktur - så vid en explosiv tillväxt, driven av förvärv, skulle en sådan typ av organisation kunna få stora svårigheter.
Mitt tips har varit att delar av rörelsen skulle avyttras (men - finns det köpare idag) eller läggas ner för att kunna fokusera på de delar där man tjänar pengar.
Lyckas de inte vända lönsamheten rätt snabbt så blir det såklart stora problem i 2027 när obligationen förfaller. Selin är ju en resursstark ägare - så där är väl frågan mest hur mkt han har lust att satsa. Hur mkt privata medel Hedin sitter på, om ytterligare tillskott skulle behövas, har jag ingen aning om.
Tror personligen kanske inte det slutar i en ren konkurs, men en större omstrukturering av koncernen. De har ju pratat om eventuell börsnotering också - känns svårt i nuläget. Men, kanske försöker få in några nya ägare?
Vad tror du?