Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Nej, att köra bil är hutlöst dyrt. Att åka kommunalt är superbilligt och till hälften betalat av bilisterna som är högavlönade.
Det beror helt på hur man åker.
Om jag skulle åka buss till jobbet en dag kostar det 34 kr enkel väg, motsvarande 170 kr/mil. Någon sån dyr bil är svårt att hitta.
Skulle jag köpa en 30-dagarsbiljett och använda den 40 ggr blir det ca 18 kr per resa eller 90 kr/mil.
Och då är både jobb och hem bra placerade för en tättrafikerad busslinje, men som synes är det vansinne att åka buss när jag har tillgång till bil. Så det blir bil vid dåligt väder och cykel i bra väder.
Teknologin finns för att ta betalt per km för kollektivtrafik, och det borde införas snarast om man vill uppmuntra till att låta bilen stå för korta resor inom städer. Då kan man sätta priset så att det alltid blir lite billigare än att köra bil, och ha ett pristak för dem som bor på landsbygden istället.
Men det är förstås enklare att ha ett enhetligt pris som för de flesta blir antingen jättedyrt eller jättebilligt, och slänga på lite extra statliga bidrag ibland.