Sybiga om Rysslands hot om nya attacker mot Kiev: Vi bör inte ge vika för rysk utpressning
Serhiy Sydorenko, Anastasia Prots — 25 maj, 19:22
"Utrikesminister Andrey Sybiga sade att ryska hot om nya attacker mot Kiev är avsedda att skrämma västerländska diplomater, men Ukraina förväntar sig inte att denna utpressning ska fungera."
Källa: korrespondent för "European Truth" med hänvisning till Sybigas ord vid en gemensam presskonferens med den exilbesatta belarusiska oppositionsledaren Svitlana Tikhanovskaya i Kiev.
"Detaljer: När Sibiga tillfrågades om syftet med de ryska hoten om nya attacker mot Kiev, vilka redan offentliggörs, höll hon med om att Ryska federationens mål är att ingjuta rädsla, inklusive bland representanter för den utländska diplomatkåren i Ukraina."
”Han försöker påverka den så kallade västerländska mentaliteten”, förklarade ministern. Sibiga är dock övertygad om att denna påverkan inte kommer att lyckas.
"Vår reaktion (på dessa hot – EP) demonstrerades, bland annat idag, när jag bjöd in cheferna för över 70 diplomatiska beskickningar att besöka platserna för massiva ryska attacker", sa han och tillade att det officiella Kiev nu "diskuterar med partners att vi inte ska ge vika för denna ryska utpressning".
Enligt ministern borde världen agera tvärtemot vad Kreml vill se."
Mer att läsa;.
https://www.pravda.com.ua/news/2026/05/25/8036360/
Den "ryska metoden" fungerar inte längre.
Vi ser fram mot Ukrainas svar!