Citat:
Ursprungligen postat av
ElegantWindow
jag kräks! jag fick skickat till mig en skärmdump på en kommentar som michelle lämnat på ett inlägg på facebook. inlägget handlade om en kvinna som ville ha tips hur hon skulle göra i sin relation då hennes pojkvän inte vill att hon är med när han hänger med sina polare. visade sig att kvinnan är 36 och pojkvännen 22, de hade varit tillsammans i 4 år och var alltså 32 och 17 när de blev tillsammans. kommentarerna var eniga om hur äckligt detta var men så dök en kommentar upp som skrev "herregud vad alla gnäller om ålderskillnaden. jag ser inte problemet när bägge är vuxna och själva kan ta beslut om vem de vill älska" - och denna kommentar kom från ingen mindre än Michelle. krävs en mycket speciell person att försvara en vuxen människa som blir tillsammans med ett barn. önskar man kunde ladda upp bilder här så ni kunde se med egna ögon!!
Äh fy fan!!! Låt mig kräkas!
Visst, killen är byxmyndig, men han är en pojke, en skolpojke. Så nej, det där var inte okej någonstans. Att hon som vuxen kvinna uttrycker sin sjuka åsikt så öppet säger väldigt mycket om henne.
En tanke som slagit mig är om M blivit utsatt för något när hon var barn eller under sin ungdom. Hennes beteende över lag är så otroligt extremt och gränslöst på flera plan. Tillsammans med det man läst och hört, det du skriver här ovan, så blir jag mer och mer övertygad om att hon inte haft så fin barndom.
Om den lilla flickan Michelle varit utsatt för övergrepp eller våld är så otroligt tragiskt, men stora Michelle, hon som ljuger, bedrar, manipulerar, hotar osv, har tyvärr inte mina sympatier. Men att hon behöver hjälp är jag övertygad om. Fatta den dagen verkligheten kommer ikapp henne och det slår runt ordentligt i huvudet på henne. Hon kommer kanske inte märka det, men världen omkring kommer definitivt göra det.
En annan sak… det kan väl inte bara vara jag som lagt märke till att Ch*lle lyckats ta sig ur hennes klor?! Jag hoppas verkligen att han får och tar emot det stöd han behöver.