2026-05-24, 17:55
  #361
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Realist85
Nice där kom den första rassesvin kommentaren😉
Det är Malmö vi talar om, ställ dig själv i valfri korsning, så fattar du att detta är reality, behövs inga rasist glasögon för att fatta att det är verkligheten vi talar om.
Citera
2026-05-24, 18:32
  #362
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anabolatorsken97
Hur lyckas ingen få fram arabens namn eller Regnr när han krockat mitt i Malmö??

Han ska hängas ut för alltid för något kännbart straff får han inte. Det är det minsta vi kan göra för flickan…
Ställer samma fråga, jävlar vad många skyddar förövarna nu.

En jävla massa kommentarer på Facebook, om att inte döma i förväg, och det ska utredas innan någon ska en tänkas var skyldig till något bla bla bla, ett jävla ömkande av förövaren, det är en vansinneskörning vi snackar om.

Istället är det nu i ena kommentaren så cycklade offret, i nästa var det på en elspark, och i ett tredje hade hon hörlurar. Ett enda långt skuldbeläggande av offret, skäms på er!

Fattar ni inte att ni sätter en standard för native invånare och en annan för hitflyttade eller andra generationen. Plus att vi ska inte cykla, då är det helt eller delvis mitt eget fel, hörlurar ska inte användas även om det är grön gubbe på ett övergångsställe. Skärpning!

Vem blir först med reg numret?
Citera
2026-05-24, 19:15
  #363
Medlem
Proff-Pojkstrecks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Singoallaa
Vansinnesförarna möter man ofta.

Politikerna bygger en massa gupp överallt i hela stan. Skitjobbigt det med. Tack politikerna.

Malmö är en sinnessjuk arabstad.
Nu kommer det säkert 200 farthinder till som enbart laglydiga svensson drabbas av och sliter på bilarna. Babbarna skiter i det och kör som idioter ändå.
Citera
2026-05-24, 19:54
  #364
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Tonårsflickan som dödades på ett övergångsställe i fredags var elev på Europaportens skolor i Malmö.
Citat:
– Det är väldigt tungt. Vi försöker stödja alla som behöver det, säger skolchefen Magdalena Fredriksson.
https://www.sydsvenskan.se/malmo/sorg-pa-dodade-flickans-skola-i-malmo/

Tragiskt att någon som är medlem i Pingstförsamlingen ska behöva sätta livet till vid Pingsten. En högtid som förknippas med vår och ljus.
Citera
2026-05-24, 20:12
  #365
Medlem
Orkar inte vara chattarkeolog, är etnicitet på GM och BO känt?
Citera
2026-05-24, 20:23
  #366
Medlem
paddan82s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IcaBasicBobDylan
Orkar inte vara chattarkeolog, är etnicitet på GM och BO känt?
Nej
Citera
2026-05-24, 20:45
  #367
Medlem
Svaagdrickas avatar
Har jag uppfattat det rätt att MGM låg i bussfilen som endast medger högersväng för bilister? Men att han alltså körde rakt fram med tragiska konsekvenser. Om filkörningen förefaller flera vittnen vara överens om.

Då spelar det alltså ingen roll om vittnen överdriver eller pga chock missuppfattar bilens hastighet. Det är ändå ett vansinnigt körbeteende. Då återstår att se om det är medvetet eller resultat av sjukdom eller tekniskt fel på bilen. Det senare mindre troligt!
Citera
2026-05-24, 21:00
  #368
Medlem
snooper123s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BattlestarValhalla
Fortfarande ingen video på detta i tråden?
Nä ingenstans på hela internet.
Citera
2026-05-24, 21:09
  #369
Medlem
Det som hänt är en fruktansvärd tragedi. Men att använda en sådan här händelse för att sprida rasism, spekulera om ursprung eller skuldbelägga offret är varken respektfullt eller rimligt. En fotgängare som går över på GRÖNT gör precis det man förväntas göra i trafiken. Att börja diskutera hörlurar, klädsel eller andra irrelevanta detaljer för att lägga skuld på den som förlorat sitt liv är FEL.

Att dessutom försöka göra detta till ett politiskt slagträ utan fakta hjälper ingen. Ansvar ska utredas av polis och rättsväsende – inte av arga människor i kommentarsfält som bygger egna berättelser utifrån fördomar. Det här handlar om en tragisk händelse där ett liv gått förlorat. Att hänga ut människor, sprida hat eller skapa egna berättelser kommer inte att ändra det eller ge någon upprättelse.

Det här handlar om en familj som förlorat sitt barn. Lite mänsklighet hade inte skadat, era outbildade höns😡
Citera
2026-05-24, 21:29
  #370
Medlem
[quote=Signalfall|95022117]
En 15-årig flicka avliden. Då går hon troligtvis i årskurs 9 har avslutning om 3 veckor. Hon hade hela livet framför sig. Det gör så ont


En fantastisk flicka, självsäker, talangfull med stora framtidsplaner. alltid trevlig, snäll mot andra, vacker, fina varma föräldrar
Det är mardröm att hon inte finns mer
__________________
Senast redigerad av ryska 2026-05-24 kl. 21:38.
Citera
2026-05-24, 21:33
  #371
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av israelisinnocent
Kommer föraren undan om han skyller på stroke?
Nej, en stroke syns alltid på en CT-hjärna. Skulle mgm verkligen fått en stroke ligger denne på neurologi- eller neurokirurgisk avdelning nu. Men det tror jag inte är fallet.
Citera
2026-05-24, 22:33
  #372
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CitizenO
Månne den stackars flicka ha använt hörlurar och inte hörde bilen komma? Användning av hörlurar i trafiken borde förbjudas enligt lag. Hur ofta ser man inte cyklister och fotgängare använda såna i trafiken. Hörseln är minst lika viktig som synen i trafiken och jag förstår inte såna som väljer bort hälften av sina möjligheter att upptäcka eventuella faror i trafiken. Dessutom är det väldigt negativt i kommunikationen i trafiksituationer om man inte hör vad som händer i miljön runt omkring sig...
"Hörseln är minst lika viktig som synen i trafiken"
Är du utvecklingsstörd?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in