Citat:
Ursprungligen postat av
WordWarrior
Områden där män är diskriminerade har diskuterats i oändlighet i andra trådar. Du har helt fel angående att svenska kvinnor är självständiga. De är beroende av skatter och transfereringar från män i ett system som de själva verkar för att slå sönder. Varför vill inte vänsterfeministerna utvisa utländska våldtäktsmän förresten?
Män är inte diskriminerade, med andra ord.
Det som har inträffat är att om män förr hade 50-100% makt över kvinnor. Och numera inte längre har makt över kvinnor, då kvinnor har makt över sig själva. Ja, då ser du och andra antifeminister det som "diskriminering mot män". Precis som slavägare säkerligen såg det som "diskriminering mot slavägare" när de inte längre fick ha slavar. Att förlora sin makt över andra människor är
inte synonymt med diskriminering.
Tja, man skulle ju kunna privatisera allt också. Då skulle
verkligen kvinnor vara helt självgående. Starta ett privat äldreboende. Där intäkterna kommer från att anhöriga till de äldre får betala dyra pengar. inget är skattefinansierat. Och endast kvinnliga anställda. Kvinnlig VD.
Att offentliga sektorns löner betalas ut genom skattemedel, ger faktiskt män mer klirr i sina egna plånböcker samt en viss makt att kunna påverka och säga till om hur saker bedrivs. I övrigt så jobbar många kvinnor i handel och betalar alltså ut skatt till välfärden. Så även kvinnor finansierar andra kvinnor.
Källa på att vänsterkvinnor inte vill utvisa utländska våldtäktsmän, tack.