Citat:
Ursprungligen postat av
avhandla
Första inlägget jag sett från dig som innehåller någon form av vettig argumentation och inte bara en massa ”du är en idiot som inte förstår-argument”. Dock, håller jag inte med i det du skriver avhandla.
Citat:
Saken är att du utgår från rättigheter som om de existerade i ett vakuum precis som många omogna individer här. Ett samhälle bygger inte på "jag får göra vad jag vill med min kropp", utan också på ansvar och konsekvenser. För att ett samhälle ska fungera för så många som möjligt gör, alla avkall på vissa saker. Det är inte konstigare än att vi accepterar lagar, skatter och begränsningar i andra områden.
Du kanske vill att samhället ska bygga på ansvar och konsekvenser men så är långt ifrån fallet. Leva över sina tillgångar, Alkohol, tobak, mat (för mycket och dålig sådan som leder till fetma), arbete -många mår dåligt av att arbeta / sin arbetsmiljö. Nyttjandet av sociala medier. Dåliga relationer med familj, vänner, partners. Läkemedel med sina biverkningar m.m. Hela samhället är fullt av saker som ”andra” får betala för. Folk som snöar in på just "sex" gör det till 100% av moraliska skäl, inte för att värna om andra människors liv och välmående. Om, då hade de valt något annat att kämpa som som skulle få större effekt.
Citat:
Problemet med argumentet blir att det i praktiken kan reduceras till "jag ska få göra vad jag vill, men om det skapar sociala kostnader, exploatering eller negativa följdeffekter så får samhället hantera notan". Så du anser inte att rättigheter kommer tillsammans med ansvar? Utan det finns bara rättigheter utan krav på motprestation? Det är där jag motsätter mig din argumentation.
I grunden håller jag med dig här men det är så samhället fungerar varse sig vad du eller jag tycker om det. Vart ska vi dra gränsen? Ska allt skadligt förbjudas eller potentiellt skadligt förbjudas? Ska allt förbjudas rakt av eller ska vi ha olika gränser för hur olika skada människor tar för människor tar skada i olika grader av olika saker. Sedan, vad gör vår uppfattning om gränserna bättre än någon annans? Varför ska just din och min åsikt vara högre än alla andras? Med vilken rätt?
Citat:
Jag vill inte betala någons nota, jag vill inte se mänskligt lidande för att slutnotan handlar om en icke fullständig analys av realiteter. Jag vet inte, jag tycker det blir konstigt att man finner sig här och förklarar sådana här självklarheter. I all denna argumentation som förekommit här, tycker jag det egentligen inte handlar om just ett synsätt, utan, att man vill sätta på kvinnor mot pengar och att man skiter fullständigt i att detta är människor. Många här vill avhumanisera verkligheten, för att inte ha skamkänslor över sitt synsätt. De ser människor som objekt, där de kan få stoppa in sin lem mot betalning. Vissa verkar till och med gå så långt att de anser att dessa personer som säljer sex, båda är en slags stor massa som dessutom är astronauter på fritiden. De väljer detta som en liten sidokick för att fara med rymdraketer blir lite tråkigt i längden.
Det är inget fel på ditt sätt att resonera men du tänker inte hela vägen. I många fall MÅSTE människan ses som objekt och inte subjekt. T ex bygger hela vårt juridiska system på det men även flera av våra grundlagar där det står att all myndighetsutövning ska ske objektivt. Ingen får gynnas eller missgynnas pga personligt tyckande. Hur skulle världen se ut om vi behandlade alla subjektivt? Skulle det bli rättvist?
Citat:
I övrigt är det inte svårt att tolka dessa efterhandskonstruktioner som otroligt iq-befriade än genomtänkta argument.
Dina argument, som ovan skrivet, är inte helt genomtänkta de heller. Du verkar leva i uppfattningen att världen är svart/vit. Ditt tänkande är väldigt dikotomt. Du verkar inte kunna se eller ta till dig nyanser. Ett dikotomiskt tänk hämmar utveckling och fördummar debatten, vilket är något som du tydligt har gjort i denna tråd.
Citat:
Att likställa social förmåga med "manipulation" är också ganska avslöjande. Att kunna skapa kontakt, bygga tillit och väcka attraktion är inte manipulation. Det är så mycket märkligt med din text att man häpnar.
Social förmåga kan absolut vara manipulativ. Det beror på avsikten med ens agerande. Att du inte förstår det tyder åter på att du har dikotomi.
Citat:
Du känner till vad ett mänskligt samspel är? Svara inte ja, för det tror inte jag. Om man ser varje relation som ett kontrakt och varje känslomässig process som ett spel, då beskriver man egentligen inte hur människor fungerar; man beskriver hur man själv väljer att tolka människor.
Det är en filosofisk fråga huruvida det egentligen finns något som är ”objektivt” eller om det bara är tolkningar av oss människor. Din beskrivning av hur ”människor är och fungerar” är också bara tolkningar – dina tolkningar, eller? Du kan hänvisa till studier om mänskligt beteende och jag kommer kunna hänvisa till studier som motsäger helt eller delvis det som dessa studier visar. Vem har då rätt? Du med din "tolkning"?
Citat:
Och nej, skillnaden mellan en drink och en kontantöverföring är inte att båda är "köp". En drink skapar inte automatiskt en fordran på intimitet. Ett direkt avtal där sex är själva varan gör det. Att låtsas som att det är samma sak är ungefär som att säga att vänskap och anställning är identiska eftersom båda innebär att två människor får något av varandra.
Återigen nyanser som du inte verkar förstå pga din dikotomiska ådra.
Citat:
Det ironiska är att du kallar relationer byggda på äkthet för "sagofantasier", samtidigt som du presenterar en värld där allt i grunden är affärsuppgörelser. Det låter betydligt mindre realistiskt än det du försöker avfärda.
[/quote]
Är du själv 100% äkta? Är dina relationer 100% äkta? Var dina föräldrars relation 100% äkta. Hur många relationer i din närhet är 100% äkta?
Till sist. Personer med dikotomt tänk mår sällan bra och du har tydligt visat att du tillhör den kategorin. Du har min sympati där. Ditt liv kan inte vara lätt.
// CC