2026-05-17, 21:01
  #109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vintergrisen
Nog för att det mesta väl fortfarande är oklart och det ryktas om det ena och det andra men, "single-tank configurations" och "regular air"!? Om de uppgifterna stämmer, djupet var över 50 meter och man skulle dyka i grottor är det väl i princip ett rejält "Darwin award" vi har att göra med den här gången?
Ja jag begriper inte. Vem med minsta erfarenhet ger sig ner med sådana förutsättningar? Det fattar ju vem som helst som gått open water att det där är en fruktansvärt dålig idé. Det går inte ihop nånstans det där
Citera
2026-05-17, 21:14
  #110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av israelisinnocent
Uppdaterad sammanfattning från annat forum

https://scubaboard.com/community/threads/five-italians-die-in-maldives.668310/page-21



Tragiskt med räddningsdykaren, djupberusning eller panik vid uppstigning?

Verkar som stället bara har amatörer att tillgå.
Citera
2026-05-17, 23:46
  #111
Medlem
En delfin som lurade in dem i grottan och sedan bara stack?
Opålitliga djur det där.
Citera
2026-05-18, 01:32
  #112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Din-gamla-mamma
Stämmer dessa uppgifter, att kvinnan som var chef för det hela både bröt mot instruktioner från universitetet för vilken hon arbetade, mot lokala lagar på Maldiverna, så var hon ju tokig redan innan de dök ned. Hon ansåg nog att hon visste bättre än alla andra, och hon gjorde som hon ville, och detta var knappast första ggn. Av någon anledning lät de henne hållas.

Och då är det inte förvånande att de dog allesammans. Märkte inte dottern att mamman var galen??

Troligtvis hade mamman blivit dement eller liknande i tidigt stadium och ledde ner dem i djupet utan att vara vid sina sinnes fulla bruk.

RIP
Citera
2026-05-18, 01:33
  #113
Medlem
israelisinnocents avatar
2 av räddningsdykarna som ska bärga kropparna var med i Plura olyckan 2014 i Norge

https://divernet.com/scuba-news/health-safety/death/finnish-cave-divers-reach-maldives-on-recovery-mission/

https://www.bbc.com/news/magazine-36097300

Låter som att resten är kvar längst in i 3e kammaren
"Mahudhee had been part of an eight-person recovery team that had searched the first two large chambers of the system and had attempted to reach the third through narrow interconnecting passages"
Hur ska man tolka att en dykare var vid ingången och resten längst in?
__________________
Senast redigerad av israelisinnocent 2026-05-18 kl. 01:39.
Citera
2026-05-18, 02:40
  #114
Medlem
israelisinnocents avatar
Dykare bekanta med offren tror att de skulle dyka i korallrevet, aldrig grottdykning. Men att bara instruktören hann ta skydd i grottan eftersom han hade extra luft, är det inte troligaste scenariot?
Vad händer egentligen vid undervattenstorm, är det inte bara att fylla dräkten med luft och flyta upp?
Men konstigt att dykräddarna då skickas in i grottan
Kan man inte skicka ner drönare att leta?

Läste även att det kan vara svårt att hitta de andra utanför grottan pga hajar och strömmar

Enda karta jag hittat, bara två kammare? Även i skissen ritades bara två
https://www.rainews.it/tgr/liguria/articoli/2026/05/maldive-morti-cinque-italiani-durante-unimmersione-in-grotta-a-50-metri-di-profondita-14e91e91-2cd8- 4c73-b348-d0c299a178ad.html
https://www.rainews.it/resizegd/768x-/dl/img/2026/05/15/1778849653213_grotta_maldive_orizzontale.jpg
Edit
Såg att man gjort ? på kartan till möjlig forts
__________________
Senast redigerad av israelisinnocent 2026-05-18 kl. 03:05.
Citera
2026-05-18, 03:35
  #115
Medlem
kramdjurs avatar
Enligt den här artikeln https://divernet.com/scuba-news/health-safety/death/five-italian-divers-die-in-maldives-cave-disaster/ så fanns den kropp som hittats hittills i kammare 2 med en tom lufttub.

Det är alltså ganska långt in och tyder på att han kan ha letat efter de andra tills han fick slut på luft.

Det står också i artikeln att de dök på förmiddagen men larmet gick först 13:45.
Citera
2026-05-18, 05:04
  #116
Medlem
Graavargs avatar
Nu har det ju inte gjorts nån egentlig utredning, men enligt uppgifter från Finland (som nu skickar 3 dykare för att hjälpa söket i den inre grottkammaren) så:

- var man på dykbåten inte medveten om att de skulle dyka djupare än 30 meter (de kan förstås ljuga för att skydda sig).

- är båten utrustad med luft & nitrox 28.

- krävs myndighetslov på Malediverna för att dyka djupare än 30 meter kräver och ett sådant lov har inte utfärdats (men det förekommer förstås fusk, och just för att undvika den byråkratin).

- var bara tre av de fem dykare certifierade för teknisk dykning.

- dök de enligt uppgifter från fartygets dyklogg alla med luft (en flaska). Enligt obekräftade uppgifter hade de en extra tub med "för dekompression om det skulle behövas", och den ska ha hittats tillsammans med den förolyckade manliga dykaren i grottans mynning.

- är dykplatsen en kanal genom randrevet med kraftiga strömmar (helt normalt) med grottan belägen i sidan, det är alltså Indiska oceanen på ena sidan (3000 meter) och atollen på den andra.

- var grottan känd och kartlagd, men inte fullt kartlagd (det är möjligt att grottan i själva verket fortsätter genom det på platsen förhållandevis smala korallrevet (med kanaler på båda sidorna). Det finns ett flertal grottor i området.

- är sex dykare föranmälda till dyket enligt fartygets dyklogg, men den sjätte hoppade (av okänd anledning) av dyket. Det innebär att det högst sannolikt finns exakta vittnesuppgifter om vad dykarna hade planerat att göra.

Det är nåt som är lurt med det här, men det kan förstås vara uppgifter som inte stämmer. T.ex. så var det ett morgon-/förmiddagsdyk, men de anmäldes försvunna först efter klockan ett, vilket tyder på en lång angiven dyktid. Det är helt enkelt inte är möjligt med luft ner till 50-60 meter, utan en massa rackerier med luftflaskor på deco-stationer på vägen upp (vilket de inte hade). Och eftersom dyket var i en randkanal så förväntades de komma upp "nån annanstans", vilket innebär att man höll koll från båten oberoende om den var ankrad, bojad eller om de hade gjort ett "hot drop". Så när de inte var uppe inom utsatt tid så borde larmet ha gått direkt.


Få se om de alls hittas i grottan. Det verkar helt vansinnigt att erfarna dykare och en mor + dotter skulle dyka mer till 50 meter för att undersöka en grotta på luft. Att titta in i den från öppningen, kanske. Men också om de hade 300/15L så har man bara några minuter på det djupet, att ens simma in i en grotta är rena galenskapen.

Det är också konstigt att den förolyckade dykaren hittades nära mynningen i den första grottan. Teoretiskt kan de ha varit galna nog att ha simmat in, tappat bort sig, och han var den enda som hittade ut och hann bara till öppningen innan luften tog slut. Då är de andra kvar i grottan. Men om han var vid medvetande hade han simmat ut ur grottan, inte stannat kvar där för att garanterat dö.

- - -

Den räddningsdykare som förolyckades dog på sjukhuset av "dykarsjuka" (eg. tryckfallssjuka), dvs. i praktiken av för snabb uppstigning. Vad den snabba uppstigningen berodde på är inte officiellt känt. Också han lär ska ha haft en extra tank med (single tank dyk + extra med).
Citera
2026-05-18, 07:53
  #117
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lloyd.Christmas
Det låter faktiskt jäkligt otäckt med grottdykning. Jag skulle aldrig våga göra något sånt. R.I.P.

Håller med. Tycker det låter HELT sjukt att man vill dyka i en trång grotta överhuvudtaget. Det är ju nåt helt annat att dyka på öppet vatten där du alltid har möjligheten att ta dig rakt upp till ytan om nåt går snett. I en jävla grotta är du fucked om nåt händer.

Att folk vågar göra detta i utomlands med shady företag som man inte har koll på är fan helt stört.
Citera
2026-05-18, 08:13
  #118
Medlem
idiamindadas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av crusade
Lustigt att du skriver detta…
Nu ska finnarna åka ner och plocka upp italienarna, undrar om det är samma gäng som hämtade sina polare i Norge?

”Maldivernas kustbevakning har ställt in räddningsinsatsen efter lördagens dödsfall och ett specialteam från Finland är skickat för att få upp kropparna, skriver New York Post.


Jodå. Efter lite efterforskning verkar det som det är just dessa killar som ska hjälpa till. Man tar till finnar när inget annat hjälper.
Citera
2026-05-18, 09:28
  #119
Medlem
TaxenSixtens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av israelisinnocent
2 av räddningsdykarna som ska bärga kropparna var med i Plura olyckan 2014 i Norge

https://divernet.com/scuba-news/health-safety/death/finnish-cave-divers-reach-maldives-on-recovery-mission/

https://www.bbc.com/news/magazine-36097300

Låter som att resten är kvar längst in i 3e kammaren
"Mahudhee had been part of an eight-person recovery team that had searched the first two large chambers of the system and had attempted to reach the third through narrow interconnecting passages"
Hur ska man tolka att en dykare var vid ingången och resten längst in?
BBC- grejen var spännande läsning! Inget för en klaustrofobiker som jag.
Citera
2026-05-18, 09:48
  #120
Medlem
Memnoks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Det är nåt som är lurt med det här, men det kan förstås vara uppgifter som inte stämmer. T.ex. så var det ett morgon-/förmiddagsdyk, men de anmäldes försvunna först efter klockan ett, vilket tyder på en lång angiven dyktid. Det är helt enkelt inte är möjligt med luft ner till 50-60 meter, utan en massa rackerier med luftflaskor på deco-stationer på vägen upp (vilket de inte hade). Och eftersom dyket var i en randkanal så förväntades de komma upp "nån annanstans", vilket innebär att man höll koll från båten oberoende om den var ankrad, bojad eller om de hade gjort ett "hot drop". Så när de inte var uppe inom utsatt tid så borde larmet ha gått direkt.
Ja, det här låter väldigt märkligt. Att planera att gå ner till 50-60 meter med luft är bara det extremt riskfyllt, visst, man kan gå djupare än 30 metersgränsen med bara luft men över 40 meter börjar bli riktigt farligt. Att dyka in i en grotta på 50-60 meter med bara luft känns i stort sett självmordsbenäget.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in