Citat:
Ursprungligen postat av
KillenArCP
När jag har frågat folk och undrar vad som har blivit sämre med Tidö är det ”Ehhh mm ehhh hmmm”.” ”Det har blivit sämre!”
Det är ju enda ganska intressant, många känner att det har blivit sämre med Tidö men frågar man om vad så får man inget konkret besked.
De enda konkreta sakerna som jag har fått till svar som har blivit sämre med Tidö är följande:
1. Sänkt A-kassa
Sant
2. Arbetslösheten har ökat
Delvis sant men utvecklingstakten var samma som förra mandatperioden
3. Statsskulden har ökat
Delvis sant, i absoluta tal ja. Men jämfört mot BNP så har den sjunkit.
4. Karensdagen är borta
Ja men det var den förra mandatperioden också så är det någon försämring?
5. Man får inte ha helautomatiska automatvapen längre
Sant men lär dig hantera vapenvett så borde det inte vara några problem för att fälla en älg
Bra tråd från cp!
6. Sverige sjunker i demokratiindex. På sikt hotar den blåbruna regeringen modern demokrati.
Källa
7. Tidölaget öppnar för ministerstyre, ett led i att Orbanisera förvaltningen, vilket öppnar för korruption
Källa
8. Tidölaget gör inskränkningar i rättsstatens principer med påtryckningar från politiker och styrning i enskilda fall.
Källa
9. Tidölaget verkar för att införa gamla tiders tjänstemannaansvar för att kunna politisera (Orbanisera) samhällsförvaltningen och på så sätt kunna befästa sin makt utan parlamentarism.
Källa
10. Miljömålen i skogen nås inte, den skövlas och med den försvinner oersättliga värden. Tidölaget hatar svensk natur.
Källa
11. Med Tidölaget subventioneras på förhand olönsamma industrier med skattemedel, kärnkraften är ett lysande exempel på tokeriet.
Källa
12. Tidölaget fängslar barn och går emot alla expertinstanser, politisk agenda går före vetenskapligt beprövad praktik.
Det är ingen svårighet att lista 100 punkter till, maken till blåbrun röta i samhällskroppen får man leta efter före demokratins införande. Det går snabbt utför nu.