Citat:
Otroligt att du bara trummar på. Dina personliga gissningar är helt ointressanta med tanke på hur mycket konstigt du skrivit i tråden och då ofta utan att gissa utan istället skrivit saker som om de vore absoluta sanningar.
Intressant frågeställning hur försäkringsbolaget ställer sig till omständigheterna här. Bensoylekgonin må klassas som narkotika rent juridiskt, men det är de facto inte en aktiv drog. Man blir inte drogpåverkad av bensoylekgonin. Och alkoholen var laglig.
Min gissning är att försäkringsbolagen inte ställer sig på sin försäkringstagares sida utan, som vanligt, ser sin egen klient som en motpart och säger - Drogpåverkad.
Min personliga gissning är att hon somnade vid ratten.
Min gissning är att försäkringsbolagen inte ställer sig på sin försäkringstagares sida utan, som vanligt, ser sin egen klient som en motpart och säger - Drogpåverkad.
Min personliga gissning är att hon somnade vid ratten.
Katja har varit med om en singelolycka och blir efter denna av med körkortet. Rätt eller fel, detta påverkar självklart ett försäkringsbolags inställning till sin kunds (klient är inte rätt ord) rätt till ersättning. Nu står hon dessutom åtalad för rattfylleri och skulle hon bli dömd för det brottet är det helt ointressant vad du skriver om besnoylekgonin. Då kommer det finnas en dom som slår fast att hon kört rattfull och då kommer ju försäkringsbolaget givetvis fatta sina beslut utifrån den domen. Det enda intressanta är väl ifall hon skulle frias men det ändrar ju ändå inte på faktumet att hon varit med om en singelolycka samt blivit av med körkortet efter den olyckan.
Och vad menar du med att försäkringsbolagen skulle ställa sig på sin försäkringstagares sida? Man har ett avtal med sitt försäkringsbolag. Man betalar en avgift och får för det ett visst skydd. Försäkringsbolagen betalar dagligen ut enorma summor till oss försäkringstagare. Och det är ju en självklarhet att man då som försäkringsbolag måste titta på vartenda försäkringsärende med kritiska ögon. Har en kund rätt till pengar eller ej? Det är vad det handlar om, försäkringsbolagen är inte vare sig våra motståndare eller bundsförvanter. Om de sedan skulle betala ut större summor än de behöver så skulle det medföra högra premier för alla andra kunder.
Istället för att skriva 17 nya inlägg varje dag där du skriver saker som "som jag skrev direkt" eller "som jag sagt hela tiden" kan du väl titta lite på de inlägg där folk undrar hur du ställer dig till diverse saker som du de facto har skrivit tidigare. T ex om vad som skulle förvaras i förråd i Uppsala och annat trams. Eller bara låta bli att skriva i tråden.