Citat:
Ursprungligen postat av
Snubchurp
Är ni helt säker på att infrastrukturen i Sveriges städer, stora som små är bra för att äga elbil idag? Jag tänker mig att det ändå skulle bli lite lurigt om en stor del av invånarna i varje stad ville skaffa sig en egen laddpunkt (typ egen laddbox) där de kan ladda billigt "hemma".
Hur ser det ut i Danmark, ni som har koll?
Gullpotet bor på en egen planet verkar det som.
Försök ladda en elbil i Malmö..
Det enda som finns är snabbladdarre på ett antal bensinstationer, i utkanten av stan, samt några laddboxar i ett antal parkeringshus i city.
Det finns i praktiken inga offentiga laddstationer eller laddstolpar i Malmö.
I verkligheten betyder det folk som bor i lägenhet i Malmö överhuvudtaget inte har någon möjlighet att ladda en elbil i närheten av hemmet.
Sådan är verkligheten, och några skygglappar hjälper inte situationen..
Klart som fan att man inte ser några elbilar längs gatorna i den staden, bara halvgamla bensin och dieselbilar för hela slanten..
De som kör elbil bor i kranskommunerna i villa och laddar hemma I egen laddbox.
Kör man sen över bron , in i Köpenhamn, är situationen en helt annan.
Där ser man massor av elbilar som parkerade längs med gatorna i staden.
Skillnaden är att det också finns offentliga laddstolpar på var/varannan gata, där boende I lägenhet kan ladda sin elbil.
På så vis kan en elbil vara ett praktiskt alternativ, med laddmöjlighet nära hemmet, även för boende I lägenhet inne i centrala Köpenhamn.
Något som inte fungerar i Malmö överhuvudtaget.
Så vill man öka andelen elbilar I Sverige, är lösningen enkel, se till att folk har någonstans att ladda sina elbilar i anslutningtill hemmet.
Dock har jag en känsla av att det inte kommer hända ett skit på den fronten på många år, och konsekvensen kommer bli att vi blir frånkörda ännu mer av våra grannländer.