Citat:
Ursprungligen postat av
polox
Ja, det stämmer nog, olje-diktaturen Norge har bara 5.5 miljoner invånare och en inkomstskatt på enbart 22%.
Hur menar du att Norge är en diktatur?
Norge försörjer sig långt ifrån enbart på olja, i motsats till tex icke demokratin Kuwait.
Citat:
För 2025 planerar norska staten att ta ut ungefär 460 miljarder norska kronor från fonden för att täcka underskottet i statsbudgeten.
Det innebär att nästan var fjärde krona som den norska staten spenderar på välfärd numera kommer från oljefondens avkastning, inte från skatter på arbete eller moms.
Citat:
Kuwait är i princip en "rentierstat", vilket innebär att nästan hela landets ekonomi vilar på försäljning av naturresurser.
Statsbudgeten: Oljan står för cirka 90 % av statens intäkter och runt 95 % av landets exportvärde.
Citat:
Kuwait har "Future Generations Fund" (värd ca 8 000–9 000 miljarder SEK), som fungerar likt Norges oljefond för att säkra ekonomin när oljan tar slut.
Skillnad: I Norge används oljepengarna för att finansiera en bred välfärdsstat inom en fullständig demokrati. I Kuwait används pengarna ofta för att finansiera en enorm offentlig sektor där majoriteten av medborgarna är anställda av staten, vilket skapar en stabilitet men också ett motstånd mot ekonomiska reformer.