Citat:
Ursprungligen postat av
Yayoi
Du är dåligt påläst, skriver ibland helt obegripligt och saknar uppenbarligen demokratisk förankring. Det sistnämnda är förmodligen på grund av din bakgrund i ett tidigare Kreml-styrt kommunistland som inte har haft demokrati så länge. Du har dessutom noll kunskaper om politiska ideologier och vilka uttryck de tar sig i praktiken. Att t.ex. kalla Tusk, som är en normaleuropeisk center-right-politiker från ett parti tillhörande EPP, för vänster är verkligen att ha noll koll och att vara politisk analfabet.
Trzaskowski var väl i slutomgången hela den demokratiska regeringssidans kandidat i presidentvalet i Polen 2025. Det är inte att luras att i så fall anpassa budskapet och politiken något till en bred grupp där även de mer konservativa från regeringssidans partier och deras väljare inrymdes. Det lyckades inte eftersom många ändå inte ville ha någon center-right-liberalkonservatism, utan i stället valde de populism och fascism med östeuropeisk stalinistisk touch. Detta eftersom Nawrocki backades upp av MAGA, Kreml, Zondacrypto, europeisk extremhöger osv. Det pratades ju dessutom också om att Nawrocki kanske fuskade i valet förutom att han alltså tog hjälp av MAGA, Kreml och Zondacrypto.
Du verkar ha ett utvecklat ordförråd men verkar vara helt oförmögen till rationellt tänkande. Du sprider hemsk hatisk propaganda och upprepar klyschor, jag hoppas att du gör det illvilligt och inte tror på det själv.
Trzaskowski var rakt igenom falsk, han tog bort foton där han gick i Pride och lovade att gå i en nationalistisk manifestation
Han försökte vara folklig och pratade om att han är stolt över polsk inlagd gurka och en soppa.
Spiken i kistan var när fick olaglig hjälp av den statliga television för att arrangera en debatt med bara Nawrocki där han skulle grillas men de andra presidentkandidater dök upp och krävde att få delta i debatten och hela hans plan gick om intet, dessutom hans besserwisser stil gick inte hem i stugorna.
Han hade med sig där en psykolog som skulle förbereda honom och lugna nerverna.
Som ett led i sin kampanj släppte han en autobiografisk bok Rafal, där han svarade på frågor av en journalist och han bara sida efter sida hyllade sig själv, under hela sin skolgång var han lärarnas favorit, hela hans person framstod som infantil och narcissistisk.
Den folklige self made mannen Nawrocki kom från en fattig arbetarmiljö i en sk utsatt stadsdel i Gdansk och gjorde en akademisk karriär (liknande bakgrund som den amerikanske vicepresidenten JD Vance) och var mer trovärdig än Trzaskowski som kom från en priviigilierad familj, hans pappa var jazzmusiker och angivare för den kommunistiska säkerhetspolisen. Trzaskowski fick allt serverat på ett silverfat.
Det roliga var att 6 månader innan presidentkampanjen beslutade han som borgmästare att ta bort alla kors från offentliga byggnader i Warszawa för tt sedan under presidentkampanjen berätta om hans relation med en präst som skulle då varit hans andlige ledare
Tusk gjorde nåt liknande när han ställde upp i presidentvalet , då byggde en liten altare i sin lägenhet med Jesus och Maria ikoner, ett stort kors, och andra helgonbilder,
och framför denna altare satt han med sin familj,
Folk skojade att han måste gått runt hos grannar och lånat alla dessa ikoner och kors.