Citat:
Ursprungligen postat av
VirtuellVerklighet
Man måste vara riktigt ond om man polisanmäler någon som kommer hem till en.
Varför är man ond i såna fall? Folk har rätt att polisanmäla brott och misstankar om brott. Det gör inte att personen automatiskt är ond.
I vissa fall kan det ju bero på varför man blir polisanmäld. Men i ditt fall är det väl ganska självklart med tanke på vad du har skrivit i olika trådar och inlägg. Här är det snarare du som är problemet, inte personen som polisanmäler dig.
Du har regelbundet under ett års tid gått hem till någon, och polisen har hämtat dig flera gånger. Personen som bor där har aldrig bett dig komma och hälsa på, eller liknande. Du har skapat 5 olika konton på sociala medier, för att kunna kontakta denna person. Det har blivit flera konton eftersom du har blivit blockad. Även här har personen polisanmält dig, och polisen har sagt åt dig att inte kontakta personen igen. Personen vill inte att du kommer dit, eller ha kontakt på sociala medier.
Så det är inget harmlöst ”jag gick hem till någon en gång, och blev polisanmäld helt utan anledning”.