Citat:
Ursprungligen postat av
Ganonito
För att då hade de naturligtvis tagit fram dem i Aftonbladets artikel, men om det nu stämmer att majoriteten av kommentarerna var skrivna av andra invandrare så är det ju självklart att det inte tar med dem för då kan man ju inte skylla på vita män.
Lite som negern som blev misshandlad och nära nerkastad från en bro i Malmö för flera år sedan. Det blåstes upp stort i tidningarna och man hoppades att det skulle röra sig om nazister/högerextremister. När sedan negern sa att det inte var några svenskar som attackerade honom utan araber så var det locket på från tidningarna och inte en rad skrevs om händelsen mer.
Jag tror du glömmer ett par saker.
- Det är inte de som har skrivit artikeln och de kan ha visat tusen kommentarer för journalisten. Eller en. Oavsett vilket, de råder inte över hur artikeln till slut ser ut.
- Journalisten får ett antal tecken att förfoga över, även fast allt numera ligger på nätet och inte tar plats i en papperstidning. Man vet att folk inte läser jättelånga artiklar. Så, av mängder med kommentarer kan journalisten valt ut endast en.
Kom också ihåg att internet aldrig glömmer. Om det skulle vara så att det bara fanns 10 rasistiska kommentarer och 9 av dessa var skrivna av negerhatande ryssar, serber och turkar, då kommer detta att komma fram med screen shots och allt. Om inte, får du nog utgå från att det var precis som det står i artikeln.