Citat:
Ursprungligen postat av
Tearsinrain
Har hyrt ut lägenheter till både svenskar, blattar och folk från Baltiska länder. Var extremt försiktig med blatten men han gav ett sympatiskt intryck. Slutade med en halvt förstörd lägenhet, att han stack utan att betala och fick blanda in kronofogden. Självklart representerar inte en person alla men man ska generellt vara försiktig att hyra ut lägenheter till invandrare. Hade såklart noll problem med svenskarna och balterna.
Sen är det ju tråkigt att folk skriver rasistiska saker men det är värre att systemet fungerar som så att det är lättare för invandrare än svenskar att få lägenhet i många fall. Det är systematisk rasism. Särskilt när min farfar byggt dessa lägenheter.
Egen Historia kring uthyrning:
Jag har lite samma erfarenheter som du när det gäller uthyrning. Jag hyrde ut min lägenhet i ett halvår till en polsk tjej som studerade här på Handels (Göteborg) Här fick jag i o f frågan från en arbetskamrat och vän till mig som själv är polska och jag har generellt mycket goda erfarenheter av polacker som har lite utbildning. Så det var inga problem, hon fick dessutom av hyresvärden ta över min lägenhet efter ett halvår då jag sade upp den och jag faktiskt frågade, och det var inga problem för det var en privat värd, och de var mycket nöjda med den som bott där då hon skött sig fint och alltid hälsat artigt när fastighetsägarna var där och grejade med huset.
En kompis som jobbar för ett större bolag som har massa hyresrätter säger att det är typ inte är några större bekymmer med folk från Baltikum, Polen och övriga slaviska länder, de är generellt lika bra som svenska hyresgäster, t o m kanske något bättre. De sämsta är somalier (så förvånande) tätt följt av araber enligt honom.
Vilka hade jag hyrt ut till:
Jag hade sannolikt inte hyrt ut till Fanny och Carl. Inte för hans hudfärg, utan de är väldigt unga och jag är tveksam på hur vana de är att bo i lägenhet och hur de sköter sig och hur stabilt förhållandet är, hon är 19 och han 21. Lite risk för fester och sånt också.
Om jag skulle hyra ut idag så hade jag nog tagit kontakt med en frikyrkoförsamling, typ någon pingstförsamling eller något striktare, då slipper man fyllefester och de är ofta skötsamma.
Jag tycker dock det är lite kul att kolla på Facebook då det kommer upp i flödet hur folk framställer sig när de söker lägenhet. De beskriver sig ofta som lugna och friluftsintresserade men bilden de laddar upp i samband med sin sökarannons är inte sällan att de står och håller i en drick och tjejerna är ofta supersminkade och kortet är taget i ett festsammahang. Här går liksom inte bilden ihop med beskrivningen.
Ska man hyra ut så ska man göra ett mycket noga förarbete, folk med djur går fetbort också, Typ en hund som kanske skäller i tid och otid. Katter är ju ofta tysta men det är ett elände om de inte är rumsrena.