Citat:
Ursprungligen postat av
Orm Onde
Lägg av idiotsnacket nu, Epstein knullade väl flickor, inte pojkar.
Jag tror snarare på att det handlar om ytterligare en överklassunge som försummats under sin uppväxt och blivit drogberoende, inte mer dramatiskt än så.
Lite så ja. Det skulle väl vara bra om det framkom lite mer information om denne Edward innan man började spekulera allt för mycket. Levde han ett alldeles oproblematiskt och välordnat liv fram till självmordet eller har det kanske varit struligt en längre tid? Det är knappast så att välbärgade föräldrar per automatik betyder stabila barn.
Sedan är det väl möjligt att föräldrarnas umgänge med Epstein har spelat en viss roll i det hela. Gissningsvis blev det aningen svettigt för dem när hela härvan kring Epstein hamnade på tapeten. Norska och Franska myndigheter utredde tydligen föräldrarnas förehavanden så antagligen var det lite stressigare än vanligt kring familjen, vilket förstås även kan spilla över på barnen även om de är vuxna.