2026-04-30, 11:32
  #49
Medlem
gillar du att vara ute i naturen så kan jag rekommendera att ta nattåget till Kiruna och bestiga Kebnekaise.



Vandring + fiske + överlevnad = Känsla av frihet och liv.
https://www.youtube.com/watch?v=0DzgMgIujAg
Citera
2026-04-30, 11:45
  #50
Medlem
bomhulls avatar
Se det som en fördel! Enorm frihet att hitta på vad som helst utan att behöva tänka på barn /man /vänner osv. Lyxproblem
Citera
2026-04-30, 12:19
  #51
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av PappaTribe
Jag förstår det fullt ut, men här i livet måste man faktiskt pusha sig själv så gott det går, att socialisera bara litegrann kan göra väldigt stor skillnad.

Väldigt stor skillnad hur då?
Citera
2026-04-30, 12:52
  #52
Medlem
slagskotts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Biggedy
Många gillar att vara själv / ogillar människor i allmänhet. Jag är introvert och älskar att vara själv, pyssla på med saker på datorn eller hemma. Men samtidigt drar jag en månad varje år till solen och festar och lever rövare - själv. Tar ut semestern på vinterhalvåret och jobbar in somrarna.

För mig är det mer självvalt. Förr i tiden hade jag stort umgänge men tycker folk blir knepigare med åren, eller så är det jag.

Många blir ofrivilligt ensamma och vill inte släppa in folk på livet.
Jag skulle gärna ha mer ensamtid men samtidigt har jag världens fomo och har egentlige.n fullt schema trots att jag är introvert
Citera
2026-04-30, 13:14
  #53
Medlem
Tearsinrains avatar
Jag har extremt komplicerad OCD och trauman som "vården" vägrar hjälpa mig med. Är sjukskriven men vet inte hur det blir i framtiden för fkassan börjar tröttna. Har ringt dit och bett dem ligga på psykiatrin att de måste ge mig en remiss till en expert på detta men fkassan gjorde aldrig det och baserar det på vad han på VC som sjukskriver mig (vars remisser inte blir mottagna av av OCD-experter då han inte jobbar på en psykiatri) och de tycker de inte kan godkänna en remiss för att jag inte träffar någon fast just det är mitt problem... Som alltså psykiatrin vägrar göra något åt så är fast i en spiral. Sanslöst.

Har intressen jag skulle kunna göra om jag var frisk och vänner som vill träffa mig men det går inte alls i nuläget så är helt isolerad förutom att jag pratar mycket med polare.

Förra sommaren åkte jag runt mycket i min bil och fick solljus i min cab. Hoppas jag orkar med det i år också om jag överlever närmsta tiden. För hur får jag dagarna att gå? Det får jag inte så jag börjar ge upp. Skulle inte vara större skillnad på att vara död jämfört med hur jag har det nu. Men sommaren är mycket bättre för mig än vintern iaf. även om jag är ensam vid alla årstider.
__________________
Senast redigerad av Tearsinrain 2026-04-30 kl. 13:19.
Citera
2026-04-30, 13:23
  #54
Avstängd
PappaTribes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av olikasmakeravbajs
Väldigt stor skillnad hur då?

Bättre mental hälsa, starkare kommunikationsförmåga, ökat självförtroende, bättre självkänsla, känsla av tillhörighet och gemenskap, mer stöd i svåra situationer, samt fler möjligheter som vänskap och kontakter.

Fel umgänge kan dock vara riktigt negativt och det är därför tror jag många väljer att vara ensamma, men det ger erfarenhet. Till slut hittar man rätt människor som boostar istället för att dränerar en, dessa människor hittar du inte ensam hemma.
Citera
2026-04-30, 13:24
  #55
Medlem
biljardballes avatar
Jag är introvert by choice och rätt socialt efterbliven, men jag har lätt att dra folk till mig - nya bekantskaper som gamla.
Jag är bodybuilder och ser bra ut vilket jag antar fångar folks uppmärksamhet - speciellt på fester och liknande tillställningar vilket gör att folk alltid vill prata med mig och ibland hålla kontakten.

Vad jag försöker säga är att ingen behöver vara ensam.
Om jag kan så kan vem fan som helst - jag lovar.
Om ni känner att ni är ensamma så testa att gå utanför eran komfortzon och träffa människor där människor finns.
Åker man in till t.ex. stan så är det människor överallt - och speciellt nu i sommar på alla föreställningar.
Skriv upp er på olika event eller något.
Citera
2026-04-30, 13:29
  #56
Medlem
dwgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Muffinsen27
Känns som att det inte pratas så mycket om det här, men jag undrar hur det ser ut för er andra:

Är det fler som spenderar sommaren ensamma? Utan partner, utan nära vänner att hänga med?

Hur ser er situation ut annars – jobbar ni, pluggar ni, eller är ni utan jobb just nu? Hur får ni dagarna att gå?

Och hur är det för er under högtider och sommaren – mår ni dåligt av det, eller har ni hittat sätt att hantera det?

Om ni vill dela: vad har gjort att ni inte har vänner idag? Har ni glidit ifrån gamla relationer, vuxit ifrån varandra, eller hänt något annat?

Hade varit skönt att höra hur det ser ut för andra i liknande situationer.

Dom som är ensamma är ensamma även vintern, å det borde va jobbigare.

Sommaren är ypperlig bra tillfällen att gå ut och träffa folk
Alla är glada många sitter å njuter av nåt kallt på en uteservering. Bara ut och börja småprat med
Citera
2026-04-30, 15:54
  #57
Medlem
Cadells avatar
Jag har blivit tvungen att helt börja om på nytt.
Skar av kontakten med toxiska individer och nu lider de tack vare det.
Insåg att jag egentligen aldrig haft vänner utan enbart emotionella parasiter.
Är permanent sjukskriven och njuter av det utav helvete.
Citera
2026-04-30, 16:05
  #58
Medlem
Hoppilandkalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StormigtHav
Ja, ser ut att bli så för mig, även denna sommar. Har haft det så ett tag nu.




Studerar just nu. Söker en del jobb inför sommaren men inte fått något än. Annars tränar jag en del och är ute och går mycket på min fritid, och det är ju lite extra trevligt att göra under sommaren.




Mår inte dåligt över det. Det brukar hända att jag blir inbjuden till någon släkting på exempelvis midsommar, brukar vara rätt små och lugna tillställningar dock, inget där man träffar nya bekantskaper så. Skulle jag vara ensam under midsommar så vore det okej det med.




Det är lite blandat. En del har man vuxit ifrån, sen har både jag och andra flyttat och då blir det ju lätt att man tappar kontakten. Vissa har träffat någon, fått barn, och blivit fullt upptagna med familjelivet osv.

Är väldigt introvert som person och har inte jättelätt att träffa nya vänner heller. Har varit svårt med det senaste åren. Men jag funderar på att gå någon kurs till hösten eller försöka söka mig till något socialt sammanhang och kanske träffa nya vänner eller kanske rent av någon kärlek, men vi får se hur det blir.

På något sätt känns det som att du har en positiv världsbild, jah kanske läser in något i det men det gjorde mig på något sätt lugn att läsa din text.

Om du vill ha tips på aktiviteter för en introvert person (som jag) så kan jag varmt rekommendera golf. Jag hänger inte med några vänner annars då jag tycker det är väldigt jobbigt att "ta en öl" för man bara sitter där och ska prata så jag tappade kontakten med typ alla. Golfen räddade mig för där har man liksom en sak att fokusera på, det blir "upphackat" med snacket, man kan prata om något sen så måste man vara tyst för någon ska slå, då pratar man lite om slaget kanske och sedan är det nästas tur osv. Beroende på din ålder så finns det massor av öppna grupper man bara kan haka på i alla åldrar, främst för lite äldre kanske men i alla fall jag hittade nya "spelkompisar" under min introduktionskurs på klubben
Citera
2026-04-30, 16:10
  #59
Medlem
Mytenlegendes avatar
Att vara ensam är självförvållat.

Som har flyttat runt till olika städer och vart ny flera gånger om utan att känna någon i staden.

Kolla runt vilka krogar du har, speciellt alkis-krogar där det är billig öl - för det drar folk av alla slag. Välj ut 2-3 ställen som du tycker är bra där det är folk.

Börja gå dit varje helg, sätt dig och drick öl. När du börjar bli en stammis, när folk känner igen dig så blir man alltid inbjuden till något gäng. Antingen att dom sätter sig vid ens bord eller att dom kommer fram och erbjuder att få sitta med dom eftersom dom ser att någon sitter själv.

Fungerar varje gång. Och även fast man nu känner "jag vill inte sitta med alkisar" - det är din väg in till en vänskapskrets där du träffar folk. När man börjar hälsa och sitter med andra så kommer man in till flera andra vänskapskretsar.
Citera
2026-04-30, 17:21
  #60
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Muffinsen27
Känns som att det inte pratas så mycket om det här, men jag undrar hur det ser ut för er andra:

Är det fler som spenderar sommaren ensamma? Utan partner, utan nära vänner att hänga med?

Hur ser er situation ut annars – jobbar ni, pluggar ni, eller är ni utan jobb just nu? Hur får ni dagarna att gå?

Och hur är det för er under högtider och sommaren – mår ni dåligt av det, eller har ni hittat sätt att hantera det?

Om ni vill dela: vad har gjort att ni inte har vänner idag? Har ni glidit ifrån gamla relationer, vuxit ifrån varandra, eller hänt något annat?

Hade varit skönt att höra hur det ser ut för andra i liknande situationer.

Jag gör det. Har alltid haft massa vänner och folk runtomkring mig men sista två åren har mitt sociala batteri lagt av så jag är själv 98 procent av min tid. Men detta är ju självmant från min sida. Visst det är fan ensamt ibland men ju mindre folk jag har i mitt liv desto mindre problem och gör jag bort mig eller liknande inte en jävel vet om det. Jag gillar detta men när jag är ute och reser då vill jag träffa så mycket folk som möjligt.

Om du känner dig ensam kan du alltid PMa mig annars är mitt bästa tips åka utomlands. Det är sååå mycket lättare att vara social och skaffa vänner utomlands. Sverige är ett skitland när det kommer till kriminalitet och det sociala.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in