2026-04-27, 08:14
  #121
Medlem
KonungHonungs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KillPu
Förneka folkmord är inte yttrandefrihet. Bra ifall skiten döms. Flera råttor här bör dömas med.
Fast nu gäller det inte Israel, utan Sverige. Du kan alltid flytta dit om du har problem med svensk & europeisk yttrandefrihet.

Ingen säger något om jag förnekar holodomor eller armeniska folkmordet. Varför ska judar särbehandlas?

Citat:
Ursprungligen postat av BlackRockInc
I så fall borde det appliceras på alla folkgrupper, inte bara judar..
+1
__________________
Senast redigerad av KonungHonung 2026-04-27 kl. 08:19.
Citera
2026-04-27, 08:59
  #122
Medlem
HugoStieglitzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MeggieCleary
Det är ju att detta faktiskt har hänt som är själva poängen. Inte antalet människor.
Jag arbetar på äldreboende och för ett antal år sedan så fanns där två personer som överlevt läger i Polen. Den ena hade nummer tatuerat på armen.
Så att detta har hänt finns det naturligtvis bevis på.
Det spelar ingen roll om det finns bevis. Det ska inte vara olagligt att förneka ändå.
Citera
2026-04-27, 10:01
  #123
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AndersPersson99
Lagen är väldigt restriktiv. Klimatförnekare kommer t.ex. undan. Det finns även fönekare av diskriminering, könsidentitet och vaccin, som tillåts förneka varje dag. I Kanada har de kommit längre, där det är straffbart att förneka könsidentitet för att istället använda faktisk könsbenämning. Under demokraterna hade USA faktagranskare där de enkelt kunde stänga av förnekare till deras politik.
I USA kommer det (förhoppningsvis) aldrig gå då konstitutionen är så stark och klar på den punkten.

Citat:
Ursprungligen postat av Ond.hicka
Vi har aldrig haft oinskränkta yttrandefrihet.
Nej, men man borde väl sträva mot mer yttrandefrihet. Lagar mot uppvigling har vi redan. Förstår inte varför européer verkar så glada i att tysta sig själva.

Citat:
Ursprungligen postat av Brukstrask
Det innebär i praktiken att du ger lagligt skydd åt de värsta av de värsta. Ta t.ex en person som nästan alltid ljuger, om du då påpekar det öppet så är det "förtal" eller "uttryck av missaktning" i lagens mening, trots att det är sant. Sådana lagar måste lägga vikt vid vad som är sanning och lögn, speciellt när det kan bevisas.
Nja, skulle säga att någon som hetsar och uppviglar är mycket värre än någon som bara ljuger. Göra lögner olagliga hur som helst, då är vi på ett lutande plan.

Citat:
Ursprungligen postat av MeggieCleary
Det är ju att detta faktiskt har hänt som är själva poängen. Inte antalet människor.
Jag arbetar på äldreboende och för ett antal år sedan så fanns där två personer som överlevt läger i Polen. Den ena hade nummer tatuerat på armen.
Så att detta har hänt finns det naturligtvis bevis på.
Fast koncentrationsläger har många länder haft, engelsmännen under boerkriget, japan under andra världskriget, sverige hade även något liknande.
Ett koncentrationsläger är ju "bara" en anläggning där civila, politiska fångar, minoriteter interneras utan rättrgång. I modern tid kan guantanamo sägas vara det, samt kineserna sägs ha något liknande arrangemang av uigurerna.

Citat:
Ursprungligen postat av Mindbusiness
Fattar inte riktigt varför nynazister förnekar utrotning av judar. Var inte det en av huvudmålen för Hitler?
Nej, det var att bli av med judarna (och deras maktinnehav). Första tanken var väl deportation österut, fanns även idéer om madagaskar. Många flyttade också "frivilligt" när nürnberglagarna infördes. Om det inte var omöjligt innan pga logistiken så blev det ju det med kriget och stängda luftrummet.
Citera
2026-04-27, 10:13
  #124
Medlem
Ond.hickas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Villekulla90
I USA kommer det (förhoppningsvis) aldrig gå då konstitutionen är så stark och klar på den punkten.


Nej, men man borde väl sträva mot mer yttrandefrihet. Lagar mot uppvigling har vi redan. Förstår inte varför européer verkar så glada i att tysta sig själva.
Det här är inte en fråga jag brinner särskilt mycket för. Im människor "tvingas" välja mellan "trygghet" och yttrandefrihet, rätten till ett privatliv eller integritet, då kommer de välja "tryggheten". Det bara är så, för det är tryggt. Då är man på rätt sida. Har man ingenting att oroa sig för så är det ju lugnt.

Folk har dött för vår rätt att inte bli visiterade utan anledning, vår rätt att inte vara övervakade, försöka hålla makthavare ansvariga för felaktigheter och skydda den lilla människan i samhället, och nu är allt sådant avfärdat som trams, som en onödig lyx och vänsterbabbel "för vår trygghets skull".
Citera
2026-04-27, 10:36
  #125
Avstängd
bra det kommer orsaka förintelsen v2.0 så småningom
Citera
2026-04-27, 11:25
  #126
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Villekulla90
Nja, skulle säga att någon som hetsar och uppviglar är mycket värre än någon som bara ljuger. Göra lögner olagliga hur som helst, då är vi på ett lutande plan.
En olaglig lögn skulle kräva bevis, därmed är det rättssäkert. Problemet vi har idag är att du kan både ljuga och förtala i samma uttrycka och komma undan med det (pressfrihet). Samtidigt så kan du åtalas om du talar sanning, bara för att sanningen ses som förtal (yttrandefrihet). Där är vi ute på djupt vatten som samhälle.
Citera
2026-04-27, 13:00
  #127
Medlem
DeValeras avatar
I Nordkorea är det straffbart att inte tro på den Stora Ledaren, I Afghanistan, Saudiarabien och Iran är det straffbart att inte tro på Allah och i Sverige är det straffbart att inte tro på delar av det tumult som officiellt påstås ha hänt i samband med det andra världskriget.
Citera
2026-04-27, 13:25
  #128
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FedorEmelianenko
Det här är bara början snart måste man hålla med Gretakleta om allt med annars döms man som klimatförnekare

Nej, med tanke på att Greta Thunberg själv dragits inför rätta tror jag inte det kommer bli lag på att man måste hålla med henne om allt.
Citera
2026-04-27, 13:49
  #129
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svensklord
Är det ännu lagligt att förneka turkarnas förintelse av armenier 1915?

Ja, överallt utom i Turkiet.
Citera
2026-04-27, 14:39
  #130
Moderator
Parongatans avatar
Förtydligat rubriken. Tidigare rubrik utgår: Första misstänkta förintelseförnekaren åtalas

/Moderator
Citera
2026-04-27, 14:57
  #131
Medlem
Tröttsamt att alla trådar som närmar sig HMF måste reduceras till att samma gaphalsar målar upp demokrati och yttrandefrihet som naturlagar som inte kan tolkas dynamiskt. OnT: Det blir spännande att se vad det mynnar ut i.
Citera
2026-04-27, 16:42
  #132
Medlem
Tittar man på sida 38 i lagrådsremissen om hur många man måste uppge att man tror dödades i "förintelsen" om man väljer att siffersätta så står det så här:


Citat:
Med uppenbart förringande avses ett tydligt nedvärderande. Kravet på
uppenbart innebär att det ska vara fråga om ett kvalificerat förminskande, dvs.
vara klart och tydligt att det rör sig om ett förringande. Som exempel kan
nämnas att påstå att det under Förintelsen eller folkmordet i Rwanda
dödades avsevärt färre människor än vad som var fallet
eller att påstå att
dessa brott är likvärdiga med någon annan händelse som står i uppenbar
disproportion till dem.

Åklagare Karin Nillson säger till SVT att:


Citat:
– Han har förringat Förintelsen menar jag, genom att han har ifrågasatt de offentliga siffrorna avseende antalet döda judar.


https://www.svt.se/nyheter/lokalt/helsingborg/man-ifragasatte-forintelsen-i-livesandning-nu-provas-nya-lagen-for-forsta-gangen

Tittar man på punkterna 4, 6 och 11 i stämningsansökan så åtalas han för att ha ifrågasatt den heliga siffran sex miljoner. Däremot har han som det verkar inte uppgett någon alternativ siffra, noll, tre miljoner, 5,5 miljoner etc. Det ska i princip vara tillåtet att inte tro på sex miljoner så länge man inte offentliggör att man tror att det rätta antalet är "avsevärt färre" än sex miljoner.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in