Jag har en tjärn på 100x130m som håller på växa igen.
Finns aborre där och lite ädelfisk men nu senast jag var där gick det knappt att fiska mer än på kanske 25m av tjärnen utan att fastna i massa gräs och näckrosor och nån annan växt.
Vad gör man åt detta?
Jag har funderat på att ta dig en liten flotte jag kan stå på och sen gå lös med röjsågen under vattnet.
Alternativt en lie.
Dock känns det som att det är mycket lera typ eller massa ruttna döda växter som gjort att det är 1 meter tjock lerbotten, jag är inte säker men det ser ut så när man står på land, ser alldeles brunt och geggigt ut.
Eller så tänker jag man måste ta dit nån stor jävla sug som suger upp botten och kastar det på land.
Nån smart här som vet vad man kanske kan göra?
Den är bara 300m från mitt hus så skulle va tråkigt om det inte gick att fiska där snart.
Det ligger i södra norrbottens inland.
Tror du får köra en Tyler Durden och lägga en sprängladdning som flyttar bort allt ovanför bergrunden. Fyll med vatten och plantera in den fisk du vill ha där
En eventuell flotte bör nog vara förankrad för att du skall få nåt mothåll med röjsågen. Sen lär du inte nå så värst djupt ner, men det kanske är grunt där du vill muddra?
Tror enda alternativet du har är för hand, och prylen där i länken någon ovanför länkade.
Har själv använt liknande och för hand utanför en stuga i flera år.
En sjö på 100x100m gör du på en arbetsdag om du ligger i. Problemet brukar vara att blir vattnet kallt när du står i det i flera timmar
__________________
Senast redigerad av Noccofocus 2026-04-22 kl. 21:46.