2026-04-22, 00:26
  #121
Medlem
zombie-nations avatar
Bankerna stalkar ju hederliga människor. Kan de inte göra lite nytta och se vart pengarna tar vägen?
Citera
2026-04-22, 00:34
  #122
Medlem
sykkelpumps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hakro807
Visst är det som du säger, detta ska istället automatiseras genom att skolorna automatiskt rapporterar frånvaro till en central databas. Då skulle det snabbt bli uppenbart om ett barn inte längre finns i Sverige, eller iaf inte fick den utbildning denne har en lagstiftad rätt till.
Ja, det skulle troligen kunna fånga upp en del barn som inte mår så bra också. Som är kvar i landet och har rätt till barnbidraget, men behöver någon form av omsorg.
Citera
2026-04-22, 00:39
  #123
Medlem
kraftfoders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Comitium
Det är klart att det är icke-svenskar som fuskar och tillskansar sig bidrag som de inte är berättigade till. De "välbärgade" svenskar du nämner har knappast någon anledning eller möjlighet att inhösta några bidrag just för att de är välbärgade och vad gäller barnbidrag lär det inte vara aktuellt eftersom de är till åren komna och ofta är pensionärer och knappast har några småbarn.

Var det inte "La Gunilla" som fick kravbrev från FK att hon inte hade anmält sina barn som "utflyttade" häromåret?

Hon och hennes barn bor i USA..

Orsaken är att hon fått felaktiga utbetalningar från bland annat barnbidrag och sjukpenning under flera år. Försäkringskassan stämde Persson i ett försök att få tingsrätten att förpliktiga henne att betala tillbaka bidragen.

Nu har Gunilla Persson alltså förlorat tvisten i tingsrätten, skriver Aftonbladet.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sormland/gunilla-persson-forlorar-tvist-mot-forsakringskassan
Citera
2026-04-22, 00:48
  #124
Medlem
Operera in chip i barnens skallben som känner av om de vistas utanför rikets gränser.
Citera
2026-04-22, 01:42
  #125
Medlem
karlsoons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ImaTroll
”Jag trodde att barnen som är svenska medborgare hade rätt till barnbidrag även utomlands”, säger Mina som krävs på 230 000 kronor.

Hon pratar inte svenska när hon uttalar sig. Hon kan väl bara arabiska. Men hur fan ska man få tillbaka dom 230.000? Hon lär väl inte ha sparat dom på banken och hon lär väl dra sig för att komma till Sverige och fixa ett jobb.
Återbetala, annars ryker ungarnas medborgarskap.
Det borde få fart på kärringen🫡
Citera
2026-04-22, 01:46
  #126
Medlem
Kundalinis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zombie-nation
Bankerna stalkar ju hederliga människor. Kan de inte göra lite nytta och se vart pengarna tar vägen?

Tror pengarna försvinner utomlands via Western Union och liknande. Där är inte kontrollen så viktig tydligen.
Citera
2026-04-22, 01:58
  #127
Medlem
klipp ALLA barnbidrag o låt gula blend mammorna gå på gatan eller nåt anser iaf JAG!
Citera
2026-04-22, 03:56
  #128
Medlem
Varmlandskorvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av spoiler
"Bland de återkrav som Ekot har granskat så finns ett beslut där Försäkringskassan kräver tillbaka felaktiga utbetalningar som har pågått i nio och ett halvt år."

https://www.sverigesradio.se/artikel/barnbidrag-kan-betalas-ut-felaktigt-i-flera-ar

"Uppskattningar visar att mellan 6 000 och 12 000 barn befinner sig utomlands trots att de är skrivna i Sverige, vilket gör att bidragen kan fortsätta rulla under lång tid utan att någon reagerar."

https://frihetsnytt.se/flyttar-utomlands-nu-kravs-invandrares-barnbidrag-tillbaka/

Typiskt moderater
Citera
2026-04-22, 04:29
  #129
Medlem
mlon.eusks avatar
Kanske billigare med barnbidragsbedrägerier till kriminella utländska familjer som håller sig borta från Sverige,

än återvandringsbidrag på 350 000 kr till ickekriminella parasiter?
Citera
2026-04-22, 04:30
  #130
Medlem
mlon.eusks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kundalini
Tror pengarna försvinner utomlands via Western Union och liknande. Där är inte kontrollen så viktig tydligen.
Våra skattepengar försvinner utomlands oavsett om det sker genom bidragsbedrägerier till kebabfamiljer som parasiterar genom att bo i sverige och skickar pengarna till islamistklanen i mellanöstern,

eller om de bor i mellanösterns stenöken när de parasiterar,

eller om pengarna betalas till mellanöstern som "återvandringsbidrag".
Citera
2026-04-22, 05:26
  #131
Medlem
Jag fortsätter gärna ge dessa familjer barnbidrag så länge de håller sig utomlands. Här hemma ställer de bara till med oreda och kostar mycket mer pengar.

En fyraårskontroll på BVC och ett läkarbesök för öroninflammation sen är det back i den kalkylen jämfört med ett helt års barnbidrag. Lägg därtill vad hela den övriga familjen ställer till med och skulle kosta här.




Citat:
Ursprungligen postat av spoiler
"Försäkringskassan beslutade i fjol om nära 11 000 återkrav av barnbidrag – mer än dubbelt så många som för fem år sedan.

/.../

Återkraven gäller i nästan alla fall familjer som bor utomlands och därför saknat rätt till barnbidrag. 2 700 av återkraven utreddes som misstänkta bidragsbrott."

https://www.sverigesradio.se/artikel/forsakringskassan-aterkrav-av-barnbidrag-okar-kraftigt

"En förklaring till ökningen, enligt Försäkringskassan, är att Sedan 2020 måste kommuner underrätta Försäkringskassan vid misstanke om felaktiga utbetalningar. Det sker till exempel när barn inte dyker upp i skolan."

https://www.sverigesradio.se/artikel/allt-fler-barnbidrag-kravs-tillbaka-for-utlandsvistelser
Citera
2026-04-22, 06:22
  #132
Medlem
Tänk om man sänkte skatten på arbete lika mycket som bidragen ger.
Staten skulle minska då det behövs mindre admin.

En vinst för alla utom Sossarna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in