2026-04-16, 16:09
  #13
Medlem
Riksreptilens avatar
De borde samordnat det lokala konditorier då många av de mer framgångsrika årsdagarna har specifika bakverk att fika.

Olikfärgade "dammsugare" var det jag spontant såg de yngre leka tunnelbana/spårvagn med. 🚋

Angående kostnaden får den nog värderas utifrån mängden medie- och socialmediagenomslag.
__________________
Senast redigerad av Riksreptilen 2026-04-16 kl. 16:11.
Citera
2026-04-16, 19:37
  #14
Medlem
HassanVonEssens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Mkgee
5.5 mill? Hur?

5.500.000/40= 137.500 biljetter
Säljs det verkligen så många biljetter per dag? De flesta har väl månadskort.
Om kostnaden beräknas till 5,5 mkr så är det rimligtvis mellanskillnaden SL förlorar. Rent spontant låter det mycket.

En enkelbiljett kostar annars 43 kr. SL förlorar alltså tre kronor per biljett. Många förväntas köpa två biljetter under dagen (tur och retur) och då förlorar SL 46 kr (3 + 43) på dessa resenärer. Men det gäller ju enbart för de som alltså hade köpt minst två biljetter. Dock borde denna förlust kompenseras av att många som annars inte hade tänkt resa överhuvudtaget nu väljer att resa runt och göra ärenden. Dessa resenärer tjänar SL istället 40 kr på. Och det är väl knappast så att man schemalagt extra avgångar den här dagen, så varken bränsle eller löner borde diffa mot en vanlig fredag.

Om 100 000 pers köper enkelbiljett en normal dag och hälften av dessa behöver två enkelbiljetter får vi:

150 000 * 43 = 6,45 mkr

Om 125 000 pers köper specialbiljett imorgon får vi:

125 000 * 40 = 5 mkr

För att skillnaden istället ska bli 5,5 mkr krävs att:

X * 43 - (X - 0,2X) * 40 = 5,5

där 0,2 är andelen färre sålda biljetter imorgon än normalt och X är antalet sålda biljetter totalt.

Om vi varierar 0,2 får vi

0,2 --> 500 000 biljetter totalt
0,3 --> 370 000
0,5 --> 240 000

Så om de förväntas sälja hälften så många biljetter totalt sett imorgon jämfört med en normal fredag krävs det att de totalt säljer 240 000 biljetter en vanlig fredag för att förlora 5,5 mkr imorgon enbart på biljettförsäljningen.

Vad säger källorna?

Enligt

https://www.mynewsdesk.com/se/sl/news/aarets-hoegsta-biljettfoersaeljning-naer-taylor-swift-intog-stockholm-484190?utm_source=chatgpt.com

såldes 387 000 enkelbiljetter fredagen den 17 maj 2024 när Taylor Swift hade konsert.

"Det är bara löningshelgen i april som ligger på ungefär samma nivåer för sålda enkelbiljetter."

Ja, då är det kanske ändå rimligt att förlusten kan uppgå till 5,5 mkr. Men det kräver alltså att det säljs 40-50 % färre biljetter än normalt.
Citera
2026-04-16, 20:20
  #15
Moderator
Diagorass avatar
Politik: inrikes --> Stadsplanering, infrastruktur och arkitektur
/Moderator
Citera
2026-04-16, 20:40
  #16
Medlem
karlsoons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Mkgee
Min gissning verkar dock rätt långt ifrån.
Fick upp att av 700.000 resenärer reser varje dag så köper 23% (161.000) enkelbiljett.

5.5miljoner verkar lågt räknat. Många fattiglappar som lär passa på åka runt med barnen eller liknande.
Samtidigt kanske en hel del personer passar på att åka som annars inte hade åkt så det är ju pengar in man annars hade gått miste om så det kan lika gärna gå jämt ut. Finns ingen ide att gasta i förväg när man inte vet.
Citera
2026-04-17, 11:51
  #17
Medlem
Åkte pendel i morse, lika glest som vanligt mellan resenärerna - precis som det brukar vara
på fredagar.

Garanterat ingen på det tåget som var ute och nöjesåkte för 40 kr
Citera
2026-04-17, 12:53
  #18
Medlem
halaltarzans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Felix_
Åkte pendel i morse, lika glest som vanligt mellan resenärerna - precis som det brukar vara
på fredagar.

Garanterat ingen på det tåget som var ute och nöjesåkte för 40 kr

Och jag tog ett brejk och tog tuben till T-centan för att gå på B-laget vid 10-tiden. Inte mycket folk alls, och hade det varit det så hade jag tagit en promenad hem. Men flanörerna kanske inte riktigt hade vaknat då?
Citera
2026-04-17, 16:22
  #19
Medlem
https://www.instagram.com/p/DXNPJkyCVTl/?utm_source=ig_web_copy_link

Most cities make you pay just to move. Every ride, every commute, every small trip comes with a cost. Montpellier flipped that model completely. Instead of charging people, they removed the barrier and made public transport free for over 500,000 residents funded by companies through a transport tax. No tickets. No hesitation. Just movement.

The result isn’t just convenience, it’s transformation. Fewer cars on the road, less congestion, cleaner air, and a city that feels more alive. But the real shift is deeper. When movement is free, opportunity expands. More people can work, study, and access what the city offers without thinking twice.

This isn’t just about transport. It’s about access. And when access improves, everything else starts to follow.
Citera
2026-04-18, 02:25
  #20
Medlem
Tavastehuss avatar
Räknar du på samma vis som Business Software Alliance en gång gjorde, där ett piratkopierat Photoshop på fjortonårige Kevins PC innebar en förlust på sex tusen spänn för Adobe?

De flesta större städer i världen har för övrigt prisvärda dagskort för kollektivtrafiken. Saknar SL ett sådant?
Citera
2026-04-18, 11:48
  #21
Moderator
Neksnors avatar
På en fredag är de flesta upptagna med någon sorts sysselsättning, så då har man inte tid att nöjesåka kollektivtrafik.
Citera
2026-04-19, 00:03
  #22
Medlem
Ringhals3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OstermalmWeeknd
...istället för att bereda Stockholmarna till rimligt pris stå som sillar på tuben till arbetsköparen och hem varje dag så har man en (1) Jippo-dag och snordyrt övriga 364 dagar.

Kommer god hets certifierad artist kamrat T1mbuktu uppträda, för ge dagen kulturell fernissa?

Socialistiskt kollektivresande, i ett snack-skal. Röda PR-byrån kan sina pitchar. SL = Guldkonto.

Smordyrt är det inte att arbetspendla med SL till och från föroten kostar runt 50 kr om dagen om man arbetar 21,4 dagar i månaden, det är 25 kr resan om man har 30-dagarskort, gör man dessutom lite resor på helgerna så sjunker priset per resa ytterligate.

En liten bryggjaffe hos Pressbyrån kostar 32 kr.
25 cl Redbull kostar 32 kr det med hos Pressbyrån.
Citera
2026-04-25, 16:20
  #23
Medlem
Tranquility Bass avatar
Tydligen blev det ingen förlust.

https://www.bussmagasinet.se/2026/04/vantad-forlust-blev-ovantad-vinst/

Citat:
SL, som svarar för kollektivtrafiken i Region Stockholm, gjorde i fredags en oväntad vinst.

Enligt SL:s kalkyler skulle kampanjpriset ge ett underskott på 5,5 miljoner kronor eftersom man räknade med att specialbiljetten rakt av skulle ersätta vanliga enkelbiljetter.

Men istället blev det ökade intäkter på 610 000 kronor. Resandet ökade nämligen med fyra procent och varje biljett blippades i genomsnitt 2,17 gånger.

Sedan är frågan om detta får fler att välja kollektivt mer ofta i längden. Om man till vardags tar bilen istället för SL så är nog inte kostnaden det som avgör.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in